Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Смањене велике разлике у ценама грејања

Смањене велике разлике у ценама грејања

Београд, 19. октобар 2012. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић изјавила је данас да ће применом Уредбе о начину одређивања највиших и најнижих просечних цена топлотне енергије у грејној сезони 2012/2013. године Влада обезбедити стабилно снабдевање становништва и привреде.

Верица Калановић и Зорана Михајловић

Михајловић је на конференцији за новинаре навела да ће се, захваљујући том документу, смањити велике разлике у ценама грејања које сада постоје међу топланама.

Она је истакла да је циљ те уредбе да се смање велике разлике које тренутно постоје између цена грејања за грађане и за привреду, тако што ће тај однос бити 1:1,5.

Цене прописане Уредбом, зависно од врсте енергента, јесу за гас од 61,07 до 91,07 динара по метру квадратном, за мазут од 83,35 до 113,35 динара по метру квадратном, за угаљ од 52,45 до 82,45 динара по метру квадратом и за биомасу од 73,5 до 103,5 по метру квадратном, напоменула је она.

Према њеним речима, Уредба ће ступити на снагу након објављивања у Службеном гласнику и важиће током ове грејне сезоне.

Михајловић је саопштила да је тренутна просечна цена грејања 80,56 динара по метру квадратном за домаћинства и 202,76 динара по метру квадратном за привреду.

Она је навела да ће Уредба оставити могућност да општине субвенционишу цене грејања за најугроженије, и додала да до сада 15 топлана није користило субвенције, а 43 јесте, од којих су три субвенционисале више од половине цене енергената.

Такође, она је истакла да је циљ Владе Србије био да се доношењем ове уредбе обезбеди да Србија буде енергетски безбедна, да топлане буду модернизоване и ефикасније тако да могу да покрију своје трошкове, а чак и да зараде.

Михајловић је нагласила да ће се након доношења Уредбе прећи на системске мере и препоручити топланама да у одређеном року почну да мере топлотну енергију по утрошку.

Она је навела да би топлане требало да почну прелезак на друге врсте улазних горива, односно да уместо мазута почну да користе биомасу које има доста у нашој земљи.

Михајловић је додала да не очекује отпор у локалним самоуправама и топланама при спровођењу ове уредбе јер је њена примена у заједничком интересу.

Министар регионалног развоја и локалне самоуправе Верица Калановић истакла је да у Србији 58 општина има систем даљинског грејања и да већина топлана у њима не снабдева потрошаче ни уредно, ни квалитетно, тако да се ситуација разликује од града до града.

Калановић је истакла да те топлане греју више од 307.000 станова у нашој земљи и приближно 22.000 привредних субјеката.

Распон цена које они примењују је велики, нагласила је она и као пример навела да је у Малом Зворнику цена грејања за стамбени простор 14,43 динара по метру квадратном, а у Оџацима 180 динара.

Према њеним речима, за пословни простор цена у Обреновцу износи 58,12 динара по метру квадратном, а у Пријепољу 536 динара.

Калановић је навела да однос цена грејања за грађане и привреду у појединим градовима прелази 1:4, уз напомену да то не може да буде политика државе уколико је њена жеља да створи повољне услове за пословање.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs