Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Важна улога медија у стварању друштва равноправности

Важна улога медија у стварању друштва равноправности

Београд, 19. октобар 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић оценила је данас да је у Србији протеклих година направљен значајан напредак у стварању законодавног оквира за сузбијање дискриминације.

Фото: infobiro.tv

Грубјешић је на првој међународној конференцији “Медији и равноправност” одржаној у хотелу „Зира“ у Београду указала на то да заштита људских права захтева сталну бригу и унапређивање свих области како би друштво у коме је остварен идеал једнаких права за све било могуће.

Према њеној оцени, медији, као учесници у креирању система вредности, имају незаменљиву улогу у стварању друштва нулте толеранције према дискриминацији и требало би да сарађују са државом у обезбеђивању једнаких могућности за све.

Медији, како је додала, могу допринети стварању друштва једнаких могућности за све и бити средство притиска, али и сарадник власти и правосуђа у раду на ефикаснијем спречавању и санкционисању случајева дискриминације.

Грубјешић је на скупу представила статистичке податке о суштинском повећању броја ромске деце у школском систему, и подсетила на велике помаке који су постигнути у успостављању родне равноправности.

Председник Скупштине Србије Небојша Стефановић рекао је да је парламент институција која на истински начин чува демократију, и подсетио на то да тренутно у Скупштини Србије седи највећи број жена посланика и посланика припадника мањинских народа у односу на досадашњу историју наше земље.

Говор мржње и дискриминација сваке врсте, како је истакао, морају бити озбиљно схваћени и третирани не само на округлим столовима, већ и у пракси.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер оценио је да је Србија, када је реч о спречавању дискриминације, много урадила на законодавном плану, али је чест проблем примена закона у пракси, због чега и даље постоје говор мржње и напади на припаднике мањинских група.

Дежер је је указао на то да постоје два поља на којима би медији могли бити активнији – прво је извештавање о самој дискриминацији, а друго извештавање о томе шта цивилно друштво ради по том питању.

Медији имају кључну улогу у изградњи друштва које ће бити осетљивије и толерантније када је реч о овим темама, закључио је шеф Делегације ЕУ у Србији.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs