Београд, 11. октобар 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић и министар правде и државне управе Никола Селаковић разговарали су данас у Београду са комесаром за проширење Европске уније Штефаном Филеом.
 |
Слева: Штефан Филе, Сузана Грубјешић и Никола Селаковић |
Грубјешић је на састанку поновила да су европске интеграције приоритет Владе Србије, која је одлучна да спроведе све неопходне унутрашње реформе, посебно у области економије, правосуђа и борбе против корупције.
Она је истовремено указала на то да је за постизање успеха у овом заједничком послу потребан искрен и партнерски однос Београда и Брисела.
Реформа правосуђа била је међу главним темама разговора, а Грубјешић и Селаковић су потврдили спремност Србије да унапреди свој правосудни систем.
Селаковић је рекао да су у Извештају Европске комисије стављене озбиљне примедбе на правосудни систем у Србији, што је директна последица лоше реформе правосуђа која је спровођена у претходним годинама.
Он је истакао да ће се у реформи правосуђа у најкраћем року исправити оно што се може и мора исправити, при чему је наредни корак који мора да учини Министарство правде и државне управе формулисање Стратегије за реформу правосуђа на пет година, као и Акционог плана за њено спровођење.
Према његовим речима, морају се створити и ефикасни механизми за системску борбу против корупције и организованог криминала које Србија тренутно нема.
Лоше правосуђе више неће бити препрека европском путу Србије, поручио је Селаковић.
Филе је током разговора потврдио да нема нових услова за приступање Србије Европској унији, као и да се ни имплицитно не тражи признање једнострано проглашене независности Косова јер је ЕК по том питању статусно неутрална.
Он је истакао да је Србија близу званичних преговора о приступању, али да Европска комисија пре тога жели да види посвећеност у нормализацији односа са привременим институцијама власти у Приштини.
Филе је разјаснио да помињање територијалног интегритета у Стратегији ЕК нема везе са статусом, већ је у складу са ставом ЕУ да нема поделе Косова.