Београд, 29. септембар 2012. године – Председник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа “Вечерње новости” да су сви ресурси Владе усмерени на заустављање пропадања економије, јер је без тога немогуће остварити све остале циљеве, укључујући и европске интеграције и неопходне унутрашње реформе.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
О предстојећем извештају Европске комисије: - Очекујемо релативно коректан извештај ЕК. Надам се да ће Брисел уважити чињеницу да су у Србији били избори, да је потрошено време на кампању и формирање владе и да мој кабинет ради тек два месеца. Значи, очекујем да извештај буде објективан и умерено позитиван, да има у виду све што се у Србији дешавало у претходном периоду. И, наравно, да остави простор и пружи нам прилику да се до краја године ураде неке пропуштене ствари и направе искораци у разним областима.
Услови за добијање датума за почетак преговора са ЕУ:- Услови које је потребно испунити за отварање преговора су добро познати, и та листа захтева неће бити ширена. Таква уверавања добио сам и од бриселских званичника. То су, пре свега, примена до сада постигнутих споразума, наставак дијалога, решавање питања телекомуникација и електричне енергије. Оно што изјављују појединци из ЕУ, треба управо тако и посматрати - као лични став, а не званичну политику Уније. Да ли ће шефови европских држава и влада у децембру дати зелено светло за датум зависиће од много ствари, па и од економске ситуације у самој ЕУ. Важно је да смо дефинитивно ушли у процес који води ка датуму, а да ли ће он бити додељен сада или следеће године није суштинско питање.
О примени споразума о интегрисаном управљању административним прелазима према Косову:- Слажем се да споразум о административној линији није идеалан и у многим сегментима не иде наруку Србији. Биће формирана радна група за имплементацију споразума и трудићемо се да неке ствари променимо, како би договор истовремено био спроводљив у пракси, прихватљив за Приштину, а да не нарушава наше позиције око Косова. Ми желимо да се споразуми примене, али немамо намеру да даље јачамо косовску независност.
О политици “и Европа и Косово”:- Хоћемо да идемо даље европским путем, да пронађемо излаз из косовског чвора који ће истовремено сачувати наш територијални интегритет. Искрено верујем да је могуће да останемо на позицијама да не признајемо независност Косова, а да, с друге стране, то не омета наш улазак у ЕУ.
О дијалогу Београда и Приштине:- Све зависи од тога шта се жели постићи дијалогом. Битно је да суштина тих преговора не буде присиљавање Србије да призна Косово. У том случају, дијалог је за нас неприхватљив. У овом тренутку, ни сама ЕУ нема јасну визију какав би био формат и начин преговора, нити ко би у њима требало да учествује. Ми смо спремни за наставак преговора, у било ком формату и на било ком месту. Али, нисмо спремни за пуко седање за сто како бисмо само дали легитимитет нечему што је неко други договорио.