Београд, 22. септембар 2012. године – Директор Канцеларије за стручне и оперативне послове у преговарачком процесу Владе Републике Србије Дејан Павићевић изјавио је данас да је Влада Србије решена да настави примену споразума постигнутих у Бриселу.
|
Дејан Павићевић на данашњој конференцији за новинаре |
Фото: Танјуг |
Павићевић је на конференцији за новинаре, која је одржана у Влади Србије, саопштио да ће бити примењен и технички протокол о заједничком управљању административним прелазима.
Он је указао на то да је могуће да се и делови тог документа који нису нимало повољни за Србију учине прихватљивијим.
Треба бити реалан да се неке велике и значајне промене не могу начинити, али се побољшања могу постићи, указао је Павићевић и додао да ти делови могу бити промењени кроз рад имплементационих група Београда, Брисела и Приштине.
Говорећи о неповољним деловима поменутог документа, он је рекао да највећи проблем може бити присуство косовских цариника на административним прелазима.
Оно што је двосмислено и провлачи се и кроз тај документ и кроз Споразум о слободи кретања јесте извршна улога Еулекса на Јарињу и Брњаку, указао је он.
Павићевић је нагласио да је важно да се зна да Влада Србије није променила политику према Косову и Метохији, и додао да је државна платформа о решавању проблема Косова поприлично уобличена и да се на њој озбиљно ради.
Према његовим речима, циљ Србије јесте да се дијалог Београда и Приштине премести на виши, политички ниво.
Он је навео да је председник Владе Републике Србије Ивица Дачић приликом посете Бриселу високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон упутио молбу да се Влади Србије доставе сви споразуми који су потписани или парафирани од стране претходног шефа преговарачког тима Борислава Стефановића који је у име Владе преузимао неке обавезе.
Европска унија је на основу тога доставила примерак техничког споразума о интегрисаној контроли административних линија који је Стефановић парафирао 24. фебруара ове године, рекао је Павићевић.
Он је објаснио да су у највећем делу споразуми прихваћени усмено, али у складу са међународним правом сви споразуми који су усмено прихваћени, производе потпуно исто дејство као и да су потписани.