Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Усвојен Предлог ребаланса буџета за 2012. годину

Усвојен Предлог ребаланса буџета за 2012. годину

Београд, 10. септембар 2012. године – Председник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић саопштио је након данашње седнице Владе на којој су усвојени Предлог ребаланса буџета за 2012. годину и пакет од 12 закона којима ће се увести ред у јавне финансије и спречити финансијски колапс државе да је циљ ових мера да се заустави даље пропадање економије.



Млађан Динкић и Ивица Дачић на данашњој конференцији за новинаре

Дачић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице, навео да је основни циљ фискалне консолидације да се заустави даље урушавање економије.

То је, како је истакао, неопходно учинити у ситуацији када постоји велики дефицит, јавни дуг чије финансирање није лако, када Србија има најмању плату у региону и највеће камате, када је курс нестабилан, а производња пада.

Тек након тога може бити примењена стратегија развоја јер без покретања производње не може бити изласка из кризе, нагласио је он.

Више од пола милиона пензионера чија су примања мања од 15.000 динара добиће 13. пензију у четири рате, подсетио је председник Владе и потврдио да се прва исплата очекује већ у наредној недељи.

Премијер је истакао да Влада намерава да заштити слојеве становништва који су највише погођени кризом, што значи да неће бити замрзавања плата и пензија.

Дачић је напоменуо да ће данас усвојене мере донети уштеде у износу од милијарду евра и да подразумевају драстичне резове смањењем непотребних трошкова државе, између осталог и укидањем разних агенција, дирекција и фондова.

Акцизе и порези биће минимално повећани, неће бити отпуштања у јавном сектору, али у наредних шест месеци плате и пензије неће расти планираним током, већ у складу са реалним могућностима, нагласио је премијер.

Према његовим речима, одлучено је да ће плате у јавном сектору и пензије моћи да се повећају два одсто у октобру и исто толико у априлу следеће године, да би се од октобра 2013. године њихово усклађивање наставило како је предвиђено фискалним правилима.

Основно опредељење Владе је да економску кризу, која је не само наша него и светска, превазиђемо уз најмању могућу штету, поновио је Дачић.

Према његовој оцени, без обзира на то у ком периоду је криза настала и да ли је почела у Србији или на Западу, нема изласка из ње уколико свако у складу са својим могућностима не учини све за нашу земљу и наш народ, а на привредницима је сада да покажу и да укажу на то како треба радити за државу и за народ.

Министар финансија и привреде Млађан Динкић навео је да су међу најзначајнијим антикризним мерама које је Влада данас усвојила повећање ПДВ-а са 18 на 20 одсто, укидање 130 парафискалних намета и такси, као и ограничење плата у јавном сектору које неће моћи да буду веће од 162.000 динара.

Динкић је нагласио да би примена овог програма требало да донесе уштеде у износу од 26 милијарди динара у последњем кварталу ове и 120 милијарди динара у наредној години.

Према његовим речима, да би се очувао стандард грађана, задржана је посебна стопа ПДВ-а од осам одсто на храну, повећане су акцизе на цигарете, док је акциза на безоловни бензин остала непромењена.

Министар је навео да је мерама предвиђено обарање консолидованог буџетског дефицита са садашњих 7,1 одсто на 6,7 одсто до краја године.

Динкић је истакао да ће овај програм за заустављање кризе, поред обарања дефицита, значити и смањење брзине раста јавног дуга који ће по инерцији расти и у наредном периоду, да би се зауставио 2014. године.

Мере предвиђају укидање 130 парафискалних намета, које ће растеретити привреду Србије, нагласио је министар и додао да се за мала и средња предузећа од 1. јануара наредне године уводи могућност да ПДВ плате тек када наплате робу.

Према његовим речима, Влада је одлучила да повећа акцизе на цигарете, као и на дизел-гориво, а порез на дивиденде и приход од камата повећан је са 10 на 15 одсто.

Динкић је поновио да је за више од пола милиона најугроженијих пензионера са примањима испод 15.000 динара Влада обезбедила посебну помоћ у износу од по 16.000 динара годишње, чија ће прва рата бити исплаћена већ током следеће недеље.

Министар је саопштио да ће Влада буџет за наредну годину усвојити до краја октобра, а у Скупштини ће се наћи у другој половини новембра, и додао да ће истовремено са буџетом за 2013. годину бити усвојено и повећање пореза на добит са 10 на 12 одсто.

Криза је јако дубока, нема великог избора, или ће криза уништити Србију или ће Србија зауставити кризу, истакао је Динкић и изразио уверење да ће Србија успети да се избори са кризом.

Такође, он је саопштио да ће привреда Србије у овој години имати пад БДП-а између 0,5 и један одсто.

Србији је, како је навео, до краја године потребно приближно 1,5 милијарди евра за измиривање свих потреба, за шта ће новац бити обезбеђен задуживањем на домаћем и иностраном тржишту.

Динкић је истакао да је почетком следећег месеца планирано поновно емитовање емисије еврообвезница у износу од 750 милиона долара.

Он је навео да је то реотварање емисије коју је емитовала претходна Влада у износу од милијарду долара и која није реализована у целости.

Динкић је потврдио да је у плану узимање директног кредита од Руске Федерације у износу већем од 300 милиона долара и рекао да ће износ саопштити председници Србије и Русије Томислав Николић и Владимир Путин.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Горан Кнежевић навео је да ће након ребаланса буџет за аграр у 2012. години износити приближно 41 милијарду динара.

Ребаланс буџета нам доноси средства за исплату свих овогодишњих субвенција у ресору пољопривреде и омогућиће да у 2013. годину уђемо без иједног динара дуга према пољопривредним произвођачима, рекао је Кнежевић.

Министар је навео да ће усвајање ребаланса буџета у Скупштини Србије омогућити и примену ванредних мера за ублажавање последица суше које је предложило ресорно министарство, а усвојила Влада.

Према његовим речима, и даље није позната тачна штета од суше јер нису добијени сви подаци од локалних самоуправа, али је извесно да је реч о огромним штетама које се у натуралном виду огледају у смањењу рода за 50 одсто, док је у тржишним ценама штета сигурно већа од милијарду евра.

Кнежевић је истакао да ће ресорно министарство у неколико наредних недеља изаћи са законом о подстицајима у пољопривреди, који ће креирати такав амбијент где ће пољопривредници моћи да планирају своју производњу у дугорочном периоду.

Тај закон би, како је навео, требало да буде усвојен у новембру заједно са законом о буџету, а након јавне расправе.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs