Осојане, 6. септембар 2012. године – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Александар Вулин најавио је данас у Осојану, надомак Пећи, да ће држава Србија више бринути о повратницима него што је то био случај до сада.
|
Фото: Танјуг |
Вулин, који од данас борави у дводневној посети Косову и Метохији, истакао је да је потребно да се учини све како би повратници живели праведније и часније.
Он је у разговору са повратницима у Осојану рекао да помоћ повратницима и косовски додатак неће бити укинути, већ ће бити другачије и праведније дељени.
Председник општине Исток са седиштем у Осојану Драгољуб Репановић пренео је Вулину да су незапосленост и безбедност највећи проблеми повратника у Метохији.
Начелник Пећког округа Стојан Дончић указао је на то да незапосленост поспешује и одлазак младих из повратничких средина у Метохији и истакао да је Србима, укидањем српских возачких дозвола од стране косовских институција, додатно ограничена слобода кретања.
Према његовој оцени, решење није у томе да у повратничким срединама остану старци и држава мора да пронађе начин да помогне људима на том подручју.
Вулин је након Осојана посетио и село Жач, где су му повратници рекли да је у том месту на почетку било 28 повратничких породица, али да су се неке вратиле у Србију због тешког живота.
Директору Канцеларије за Косово и Метохију је предочено да је само један повратник из Жача запослен, док остали покушавају да опстану обрађујући део својих имања.
Повратници су затражили отварање неколико радних места и помоћ државе у кредитирању породичних бизниса и набавци пољопривредне механизације за обраду земље како би успели да се одрже на овом подручју.
У селу, како су истакли, тренутно живи и борави петоро деце.
Вулин је након села Жач посетио Пећку патријаршију, где је у разговору са викарним епископом липљанским Јованом изразио забринутост због намере Кфора да смањи број људи који ће чувати Патријаршију.
Он је затражио од представника међународне заједнице да не смањују своје присуство и да не повлаче војнике који чувају Пећку патријаршију како ово благо светске културне баштине не би остало без заштите и на мети вандализма.
Епископ Јован је напоменуо да је Пећка патријаршија запаљена у ноћи између 15. и 16. марта 1981. године и да је тада све осим цркве било спаљено до темеља.
Према његовим речима, представници Српске православне цркве непрекидно имају дипломатске активности усмерене на контакте са представницима међународне заједнице како би присуство Кфора око Патријаршије остало несмањено.
Вулин је посету Космету наставио обиласком Гораждевца, где је разговарао са представницима општинског руководства и мештанима.
Он је том приликом оценио да међународна заједница не сме да смањује своје присуство у покрајини пре него што се постигне праведно, трајно и одрживо решење за Космет.
Према његовим речима, међународна заједница има одговорност да обезбеди владавину права, слободу и сигуран живот за све у покрајини.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију је у Гораждевцу положио цвеће на споменик српској деци убијеној у том месту августа 2003, као и жртвама сукоба на Косову.
Вулин ће након Гораждевца посетити и манастир Високи Дечани и Штрпце.