Београд/Њујорк, 22. август 2012. године – Председник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је у Њујорку да је Влада Србије спремна да о Косову разговара о свим питањима и води дијалог не само на техничком, већ и на високом политичком нивоу, а да једино неће дозволити да се статус покрајине реши мимо Савета безбедности УН.
|
Фото: Танјуг |
Дачић је синоћ за агенцију Танјуг, након
седнице Савета безбедности УН о Косову и Метохији, истакао да је искористио прилику да земље чланице тог тела упозна са ставовима нове власти у Србији, укључујући председника Републике Томислава Николића, да је Србија опредељена за мир, безбедност и стабилност у региону.
Сматрамо да неоправдано дуго земље и народи бивше Југославије имају међусобне сукобе, за разлику од земаља које су водиле Други светски рат, а неколико година после тога заједнички створиле институције из којих је настала Европска унија, оценио је премијер.
Према његовим речима, Влада Србије је опредељена за то да се коначно дође до свеобухватног и мирног решења за проблеме везане за Косово и Метохију, полазећи од тога да се не може признати једнострано проглашена независност јужне покрајине.
Ми смо спремни да разговарамо о свим питањима и водимо дијалог не само на техничком, већ и на високом политичком нивоу, а реализоваћемо и договоре које је у Бриселу постигла претходна Влада, поновио је Дачић.
Он је нагласио да Влада једино неће бити спремна да на индиректан начин допринесе томе да се статус Косова реши без одлуке Савета безбедности УН.
Председник Владе Србије је истакао да Београд жели да буде конструктиван фактор и да допринесе решавању проблема, не стварајући нове проблеме.
Једнострани потези било са чије стране не воде мирном решењу и ми се противимо томе да се без одлука Савета безбедности УН неке функције међународних мисија пребацују на такозване приштинске органе власти, поручио је Дачић.
Он је указао на то да су на седници практично све земље подржале излагање делегације Србије и опредељење за мирно решење проблема, као и осудиле инциденте који су се догодили на Косову и Метохији у претходном периоду.
Многе земље су по први пут осудиле насиље према повратницима и истакле своје опредељење да се залажу за независну истрагу о трговини људским органима, закључио је Дачић.
Председник Владе Републике Србије разговарао је и са шефом полиције Њујорка Рејмондом Келијем о сарадњи двеју полиција, чиме је завршио посету Њујорку.