Београд, 19. август 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић оценила је данас да је подршка европским интеграцијама забележила благи пад јер у претходном периоду није било правих унутрашњих реформи, ни резултата које грађани могу да осете у свакодневном животу.
Грубјешић је у изјави за агенцију Танјуг истакла да је ипак добро што је и даље приближно 50 одсто грађана за улазак Србије у ЕУ, што је највећа подршка било ком друштвеном процесу у земљи.
Након укидања виза грађани практично нису осетили ниједан помак на путу ка ЕУ који се директно тиче њиховог свакодневног живота, указала је она поводом
најновијег истраживања Канцеларије за европске интеграције, које је показало да би 49 одсто грађана на референдуму са питањем "Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ?" гласало за улазак Србије у Унију.
Према њеним речима, нова Влада мора имати и нов приступ европским интеграцијама, који ће повратити кредибилитет држави и грађанима донети бољитак.
Морамо бити свесни тога да ЕУ неће да решава наше проблеме. То морамо сами, али не причом о ЕУ, лицитирањем датумима и пуким усвајањем европских закона као што се до сада радило, већ применом тих закона и истрајним унутрашњим реформама, поручила је потпредседник Владе Србије.
Циљ, како је нагласила, није Брисел, већ успостављање европских стандарда у Србији који доносе бољи живот свим грађанима у сваком делу наше земље.
Грубјешић је поновила и да су европске интеграције државно питање, на којем сви заједно треба да раде.
Према њеној оцени, власт, како би европске интеграције имале свој пуни смисао, мора бити ближа народу, што значи да мора да слуша глас грађана који траже ефикаснију и праведнију државу, са мањом бирократијом.
Велики број грађана жели реформе, а ова Влада има задатак да те промене и спроведе како би оправдала поверење народа, навела је Грубјешић.
Она је додала да су грађани свесни чињенице да су европске интеграције ветар у леђа борби против корупције и да зато актуелна Влада има обавезу да у расветљавању афера попут "Агробанке" и спорних приватизација иде до краја и да оне добију судски епилог.