Београд, 14. јун 2012. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да Косово и Метохија не може бити присутно на састанцима Процеса сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП) јер је овај форум резервисан само за суверене државе.
Јеремић је, отварајући састанак министара спољних послова земаља чланица те регионалне иницијативе којој Србија председава, подсетио на то да је то у складу са
Договором о регионалном представљању и сарадњи, који је постигнут у дијалогу под окриљем Европске уније.
Према његовим речима, Савет за регионалну сарадњу (РЦЦ) је прикладан регионални форум на којем може да се чује глас етничких Албанаца са територије јужне српске покрајине Косово и Метохија.
Где год је присутна Република Србија, не може бити представника Косова, поручио је Јеремић и истакао да се то односи на СЕЕЦП, Савет Европе, Организацију за европску безбедност и сарадњу и било коју агенцију и институцију у оквиру система УН.
Радећи другачије вратили бисмо уназад оно што смо учинили у промоцији сарадње и створили претњу миру и стабилности у југоисточној Европи, упозорио је министар.
Он је подсетио на то да се ове године обележава стота годишњица Првог балканског рата и да се регионалне активности 2012. године одржавају под слоганом "Од балканских ратова до балканског мира".
Министар је рекао да је један од циљева председавања Србије СЕЕЦП-у, које се ближи крају, било продубљивање сарадње овог форума и Европске комисије, и упутио позив земљама чланицама ове иницијативе да још ближе сарађују како би наш регион испунио свој стратешки потенцијал.
Јеремић је поздравио рад Савета за регионалну сарадњу и указао на то да је он извршна рука Процеса сарадње у југоисточној Европи.
Он је навео податак да је Србија у 2011. години председавала Централно-европској иницијативи, Јадранско-јонској иницијативи и Иницијативи за питања миграција, азила и избеглица, а да је сада на челу Организације за црноморску економску сарадњу.
На састанку учествују министри спољних послова Босне и Херцеговине Златко Лагумџија, Црне Горе Милан Роћен, Румуније Андреј Марга, Македоније Никола Попоски и заменик премијера Турске Али Бабачан.
Међу учесницима су и заменици министара спољних послова Албаније и Молдавије Сељим Бељортаја и Андреј Попов, државни секретар Министарства спољних послова Словеније Божо Церар, помоћник министра спољних послова Хрватске Небојша Кохаровић, генерални директор Директората за европске послове Бугарске Руси Иванов и амбасадор Грчке у Србији Димостенис Стоидис.
Србија је преузела једногодишње председавање СЕЕЦП-у у јуну 2011. године, а након састанка шефова држава и влада земаља чланица ове иницијативе, који ће сутра бити одржан у Београду, председавање преузима Македонија.