Београд, 1. јун 2012. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић оценио је данас да ће пријем Акредитационог тела Србије у Европску организацију за акредитацију и потписивање мултилатералног споразума о признавању система акредитације између та два тела допринети унапређењу конкурентности српске привреде.
Ћирић је на конференцији за новинаре одржаној у Влади Србије подсетио на то да је мултилатерални споразум о признавању система акредитације између Акредитационог тела Србије и Европске организације за акредитацију потписан 24. маја у Мадриду.
Он је оценио да потписивање тог споразума и добијање статуса пуноправног члана поменуте организације представља круну успешног рада Акредитационог тела Србије на путу европских интеграција и усаглашавања домаћег система акредитације са европским и светским.
Министар је подсетио на то да се Акредитационо тело Србије сврстава међу прве домаће институције чији је рад у потпуности усклађен са европским законодавством и међународним стандардима и признат од релевантних европских институција.
Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер истакао је да је потписивање споразума јасна порука да се Србија приближава Унији, и додао да ће користи од тога
имати и грађани и привреда.
Дежер је објаснио да ће на тај начин бити отклоњене препреке за трговину, производња ће бити јефтинија, а безбедност производа на вишем нивоу.
У област акредитације, како је навео, у протеклих неколико година уложено је више од десет милиона евра.
Помоћник министра за Сектор за инфраструктуру квалитета у Министарству економије и регионалног развоја Јелена Поповић рекла је да је безбедност српског производа и слободан приступ на европско и светско тржиште главни циљ процеса акредитације, уз напомену да ће до краја године бити преузето 80 одсто европских стандарда.
Потпредседник Привредне коморе Србије Видосава Џагић истакла је да је мултилатерални споразум и пријем у чланство Европске организације за акредитацију готово једнак визној либерализацији и да има велику важност за српску извозну индустрију.
На овај начин се уклањају не само техничке баријере, већ се значајно смањују трошкови производње и повећава конкурентност, нагласила је Џагић.
Директор Акредитационог тела Србије Дејан Крњаић оценио је да пут до европских вредности није лак и подсетио на то да је процедура пријема Србије у Европску организацију за акредитацију трајала три године.