Београд, 23. април 2012. године – Министар просвете и науке у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић истакао је данас да сваки случај насиља у школама треба одмах да буде евидентиран како би се предупредиле још теже последице које проистичу из покушаја заташкавања.
Обрадовић је на конференцији за новинаре, одржаној након уручења сертификата сарадницима који су завршили обуку за саветнике на СОС телефону за пријаву насиља у школама, навео да је потребно урадити још доста ствари како би свака школа у Србији била безбедна и свако дете заштићено од разних облика насиља.
Сарадници који су прошли обуку за саветнике на СОС телефону ће, како је истакао, помагати деци и родитељима да се изборе са проблемима насиља у школама.
Министар је саопштио да саветници на СОС линији, који су по струци психолози и педагози, морају активно да слушају и уважавају саговорнике и напоменуо да су у обавези да одмах обавесте инспекцију о свим облицима насиља, бележе потребне информације и шаљу их јединици за превенцију.
Начелник просветне инспекције Велимир Тмушић нагласио је да је од 8. децембра 2011. године, од када је уведена СОС линија за спречавање насиља у школама, примљено више од 830 позива.
Тмушић је навео да су најчешће звали родитељи и ученици, при чему се највећи број пријава односио на вербално вршњачко насиље, а након тога и на физичко насиље.
Позиви на СОС телефон 0800/200-201 за пријаву насиља у школама су бесплатни, а служба за пријаву ради од 8.30 до 16.30 часова.