Београд, 23. април 2012. године – Председавајући Социјално-економском савету Владе Републике Србије Небојша Атанацковић саопштио је данас да је тај савет постигао договор о проширеном дејству Посебног колективног уговора за металску индустрију на сва предузећа у тој грани.
|
Небојша Атанацковић и Зоран Вујовић |
Атанацковић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да је Анексом гранског колективног уговора предвиђено да се за три месеца одложи примена члана који се односи на износ топлог оброка и регреса.
У том периоду, како је навео, биће постигнут договор о тачном износу топлог оброка и регреса, а синдикати и послодавци сагласили су се о томе да ће упутити заједнички захтев да се на те издатке не плаћају порези и доприноси.
Он је навео да би према садашњем решењу радници у металској индустрији требало месечно да добију приближно 8.000 динара месечно за топли оброк и регрес.
Према његовим речима, колективним уговором за металску индустрију предвиђено је да се за топли оброк издваја 15 одсто, а за регрес 75 одсто просечне зараде у Србији.
Атанацковић је најавио и да ће 14. маја бити одржана тематска седница Социјално-економског савета на којој ће бити разговарано о проблемима у грађевинској индустрији, уз предлагање мера за њихово превазилажење.
Председник Самосталног синдиката металаца Србије Зоран Вујовић потврдио је да је отказан за сутра најављен протест металаца, с обзиром на то да су захтеви радника испуњени.
Вујовић је навео да је проширеним дејством колективног уговора испуњен један од захтева, и додао да је Министарство финансија обећало да ће уплатити доприносе и омогућити да се овере здравствене књижице радника у предузећима металске индустрије у реструктурирању.
Према његовим речима, у металској индустрији у Србији ради приближно100.000 радника, а велики број предузећа је у државном власништву.