Београд, 19. април 2012. године – Помоћник министра здравља у Влади Републике Србије Петар Булат изјавио је данас да у Србији тренутно 1.611 особа живи са ХИВ-ом, при чему је више од 70 одсто ХИВ позитивних регистровано на територији Београда.
Булат је на отварању друге „ПЛХИВ конференције Србије – Београд 2012“ навео да је пацијентима у нашој земљи од 1997. године доступна антиретровирусна терапија, као и да је кроз различите пројекте за унапређење квалитета живота особа са ХИВ-ом за пет година издвојено 1,7 милиона евра.
Директор Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ Тања Кнежевић истакла је да се по епидемиолошким подацима Србија не разликује много од земаља у окружењу.
Кнежевић је навела да су досадашња истраживања у оквиру националне Канцеларије за ХИВ/АИДС при том институту показала да је побољшан квалитет живота и услуга особа које живе са ХИВ-ом, али и да су обухват особа едукативним програмима и комуникација са центрима за социјални рад недовољни.
Она је саопштила да према подацима Института „Др Милан Јовановић Батут“ у Србији 1.611 особа живи са ХИВ-ом, и додала да у последњих 10 година доминира сексуална трансмисија као начин преношења.
Председник Скупштине Србије и в.д. председника Републике Србије Славица Ђукић-Дејановић нагласила је да ће тродневни скуп допринети томе да се препознају недостаци националних програма и да се дође до заједничких решења и сугестија како би се брига о ХИВ оболелима подигла на виши ниво.
Ђукић-Дејановић је истакла да је Србија усвајањем важних докумената дефинисала свој однос према том проблему, уз напомену да је од 2004. године интензивно рађено на унапређењу законодавне активности у тој области.
Говорећи о епидемиолошкој ситуацији, она је навела да у свету више од 35 милиона људи живи са ХИВ-ом, док у региону западне и централне Европе континуирано расте број особа са ХИВ-ом.
Ђукић-Дејановић је нагласила да је у Србији антиретровирусна терапија обухваћена програмом РФЗО, и додала да су до 12. новембра 2011. године регистроване 2.692 ХИВ позитивне особе, од којих је 1.585 особа оболело, а 1.100 умрло од сиде.
Од 96 новооткривених случајева током 2011. године, како је навела, више од 40 одсто су особе из Београда, што показује да је регистрација ХИВ позитивних највећа у главном граду, али и да је ризично понашање у метрополама фреквентније.
Већина новооткривених је старосне доби од 20 до 49 година, напоменула је Ђукић-Дејановић и истакла значај промовисања тестирања на овај вирус.
Она је нагласила да је неопходно смањити и стигматизацију ХИВ оболелих, и додала да је изменама Закона о забрани дискриминације предвиђена забрана дискриминације деце на основу здравственог стања родитеља.
Ово је друга ПЛХИВ конференција коју организује Унија организација Србије које се баве заштитом особа које живе са ХИВ/сидом у циљу унапређења националног одговора на ХИВ.