Београд, 18. март 2012.године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и патријарх Иринеј потписали су вечерас у Патријаршијском дому Меморандум о сарадњи Српске православне цркве и МУП-а на спровођењу Стратегије за борбу против дрога у Републици Србији.
 |
Патријарх српски Иринеј и Ивица Дачић |
Дачић и патријарх Иринеј су том приликом нагласили да је наркоманија велики проблем, уз оцену да је неопходно ангажовање целокупног друштва у њеном сузбијању због тога што дрога узрокује велике последице, пре свега, онима који је користе, али и читавом друштву.
Заменик председника Владе је истакао значај сарадње МУП-а и СПЦ на спровођењу поменуте стратегије, при чему је указао на потребу лечења наркомана кроз групне терапије у центрима које организује црква.
Он је поручио да није довољно само хапсити оне који шверцују дрогу, већ је неопходно и лечење зависника.
Према његовим речима, групна терапија у центрима, где је све бесплатно, као што је Центар за лечење болести зависности ''Земља живи'' у Ченеју, даје одличне резултате с обзиром на то да је степен излечења зависника велики.
Он је објаснио да тренутно у шест центара СПЦ борави неколико стотина зависника од наркотика и додао да је држава исказала спремност да такав вид лечења, уз стручну медицинску помоћ, буде део Стратегије за борбу протов дрога у Србији.
Патријарх Иринеј је поручио да ће СПЦ настојати да систем рада у центру у Ченеју примени и у другим местима Србије јер се показао као плодоносан.
Он је нагласио да и школе имају велику улогу и да је важно плански приступити искорењивању тог зла, при чему је изразио наду да ће овај споразум допринети сузбијању наркоманије или бар смањењу броја зависника.
Дачић је раније данас посетио поменути центар у Ченеју, где се упознао са начинима примене терапије лечења болести зависности и разговарао са старешинама и штићеницима тог центра.
Према његовој оцени, таквом виду лечења би у наредном периоду требало посветити значајну пажњу.
Он је подсетио на то да се у оквиру Стратегије за борбу против наркоманије, коју је усвојила Влада, један од значајних сегмената односи на сарадњу са читавим цивилним сектором, укључујући и верске заједнице.
Дачић је указао на то да под окриљем СПЦ ради неколико значајних објеката тог типа и додао да резултати показују да је овакав вид лечења увек био праћен веома високим степеном излечења.
Поменути центар може да прими 25 зависника, а сада их је на лечењу 23. Програм, који је на добровољној бази, траје три и по године, а проценат излечења је већи од 95 одсто.