Београд, 17. март 2012. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас да је мартовски погром највеће страдање српског народа на Косову и Метохији у новијој историји и да се не смеју заборавити невине жртве организованог насиља албанских екстремиста на данашњи дан пре осам година.
Богдановић је у изјави за агенцију Танјуг истакао да је поражавујућа, али истовремено и забрињавајућа, чињеница да ни после толико времена нису откривени инспиратори и организатори овог насиља.
Он је указао на то да су кажњени само појединци који су учествовали у њему и то махом за мање прекршаје.
Министар је навео да су они који су осмислили мартовски погром остварили планирани циљ - етничко чишћење Срба у шест градова и девет села, у које се до данашњег дана нико од прогнаника није вратио.
Према његовим речима, талас мартовског насиља покренуо је серију политичких догађаја и опсервацију дела међународне заједнице да је нерешен статус био један од кључних покретача немира, што је касније коришћено као алиби за нелегално проглашење независности Косова.
Богдановић је истакао да међународно присуство у покрајини сноси одговорност за то што није спречило мартовски погром, али и што није открило и казнило организаторе и иниспираторе.
Министар је оценио да се на тај начин шаље порука албанским екстремистима да ће сваки злочин над Србима проћи некажњено.
Он је поручио да ће и даље инсистирати и тражити од Еулекса и свих међународних фактора у покрајини да се пронађу главни организатори мартовског насиља, али и убице 14 Срба у Старом Грацку, деце у Гораждевцу, породице Столић из Обилића, извршиоци злочина у Ливадицима и низа других у којима су жртве били Срби.
Пасивност међународних фактора у спречавању мартовског насиља, како је оценио, продубило је неповерење и сумњу код косметских Срба у међународне чиниоце и њихову принципијелност.
Богдановић је указао на чињеницу да се осам година од мартовског погрома Срби хапсе и премлаћују и да им прете највиши званичници такозваних косовских институција.
То све показује да је насиље према Србима на Космету институционализовано, нагласио је он и додао да такозвани премијер Косова Хашим Тачи својим изјавама ових дана подиже тензије, подстиче албанске екстремисте, што у данашњем косовском друштву може лако довести до ситуације са несагледивим трагичним последицама.
Министар је поручио да сви међународни чиниоци морају предузети превентивне мере како би спречили охрабривање екстремизма и сукоба, уз напомену да на то упозорава трагично искуство са мартовским насиљем.