Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Смањити листе чекања на трансплантацију органа

Смањити листе чекања на трансплантацију органа

Београд, 7. март 2012. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Периша Симоновић изјавио је данас да су од почетка ове године у Србији обављене 22 трансплантације бубрега.

Симоновић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом 8. марта – Светског дана бубрега, који се ове године обележава под слоганом „Донирај бубрег – продужи живот“, истакао да у Србији приближно 70.000 људи има донорске картице, односно одлучило је да у случају смрти своје органе донира за лечење других особа.

Државни секретар је навео да се трансплантација бубрега у нашој земљи данас обавља у пет здравствених центара, уз напомену да је од почетка 2012. године у Србији 11 породица дало сагласност за трансплантацију органа.

Директор Института за јавно здравље Србије Тања Кнежевић саопштила је да су болести бубрега честа појава у Србији, од које се годишње у болницама лечи више од 15.000 људи.

Кнежевић је навела да се приближно 22.000 људи јави у домове здравља због болести бубрега, док у току године од те болести у нашој земљи умре више од 1.650 особа, а на дијализи је тренутно више од 4.700 људи.

Представник Клинике за нефрологију – Војномедицинска академија Зоран Ковачевић је нагласио да је бубрег други орган код човека који највише посустаје са старошћу, одмах из срца.

Председник Нефролошке секције Српског лекарског друштва Драго Милутиновић истакао је да се у Србији углавном раде трансплантације бубрега, а ретко и јетре.

Милутиновић је напоменуо да је велики проблем са трансплантацијом то што пацијенти дуго чекају на листама, и додао да је тешко наћи правог примаоца коме одговара орган.

У свету, како је навео, више од 500 милиона људи болује од болести бубрега, што значи да свака десета одрасла особа има нека оштећења тог органа.

Управа за биомедицину Министарства здравља и Институт за јавно здравље Србије организују обележавање Светског дана бубрега у оквиру Националног програма трансплантације органа и кампање „Продужи живот“, која је званично покренута 2009. године.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs