Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Унапредити управљање легалним миграционим токовима

Унапредити управљање легалним миграционим токовима

Београд, 2. март 2012. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас на састанку пријатеља Регионалне иницијативе за миграције, азил и избегла лица (МАРРИ) да је број тражилаца азила из Србије у земљама ЕУ у 2011. години смањен са 17.000 на 10.000.

Трпе Стојановски и Ивица Дачић

Дачић је на састанку, којем су присуствовали представници земаља чланица МАРРИ и директор те иницијативе Трпе Стојановски, оценио да ће добијање статуса кандидата Србије за чланство у ЕУ бити подстрек даљем развоју реформи у држави, али и подстицај читавом региону.

Заменик председника Владе је саопштио да је у нашој земљи приведено више од 5.000 миграната, од којих је 3.300 затражило азил, и додао да Србија нема довољно капацитета за прихват свих оних који желе да добију азил.

Он је подсетио на то да у Србији постоје два прихватилишта - у Бањи Ковиљачи и у Боговађи, што је, како је оценио, недовољно због чега је Влада Србије усвојила предлог за повећање капацитета.

Према његовим речима, област легалних миграција и борба против трговине људима су два битна приоритета на које и Србија фокусира пажњу у оквиру МАРРИ, којој тренутно и председава.

Област легалних миграција је веома важна и наша настојања треба да буду усмерена на боље управљање легалним миграционим токовима јер њихова злоупотреба у последње време представља велики проблем који може да угрози резултате постигнуте у области визне политике и евроинтеграција уопште, указао је Дачић.

Он је истовремено истакао неопходност спречавања злоупотреба институције миграција, као и права на азил, што се може постићи само усклађивањем правних оквира и система регулисања њиховог коришћења.

Према његовим речима, неки од начина за спречавање злоупотреба у овој области јесу успостављање мреже сарадње између граничних полиција, на међународним аеродромима у државама чланицама МАРРИ, појачано обезбеђење државне границе, контрола лица и путника на станицама и сарадња са Еурополом.

Дачић је у области борбе против трговине људима оценио као врло корисну размену искустава између представника владиног и цивилног сектора у земљама чланицама МАРРИ које се баве овом проблематиком.

Он је изразио очекивање да ће предлози нових пројеката, које ће иницирати МАРРИ на основу конкретних идеја националних координатора за борбу против трговине људима, привући пажњу и у наредном периоду добити подршку.

Заменик председника Владе је упутио позив на сарадњу и помоћ у реализацији предвиђених активности јер оне, како је навео, доприносе заједничком циљу – безбедном региону западног Балкана.

Дачић је истакао да ће наша земља настојати да испуни задатке утврђене усвојеном стратегијом и акционим планом за период од 2011. до 2013. године, као и да ће пружити подршку свим активностима МАРРИ.

Он је добијање статуса кандидата за чланство Србије у ЕУ оценио као позитивну одлуку која је у интересу грађана наше земље, и указао на то да тај статус значи потврду да су постигнути значајни резултати у области реформи, да је Србија демократско друштво и да је верификована као држава у којој постоје европске вредности.

Стојановски је упутио честитке Србији на стицању статуса кандидата, уз оцену да то представља нови импулс и квалитет са становишта регионалне сарадње.

Он је најавио нове иницијативе и стратешке активности МАРРИ, и истакао да су оне од суштинског значаја за регионалну сарадњу у циљу јачања капацитета државних управа, регионалног власништва и подршке европским интеграцијама.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs