Београд, 1. март 2012. године – Министар пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Душан Петровић саопштио је да је Влада на данашњој седници донела уредбу о продаји 50.000 тона меркантилног кукуруза по цени од 18 динара по килограму ради смањења трошкова производње хране за животиње и унапређења производње меса.
 |
Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен, Душан Петровић и директор Канцеларије за сарадњу с медијима Владе Републике Србије Миливоје Михајловић |
Петровић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, објаснио да ће продаја кукуруза, који је власништво Републичке дирекције за робне резерве, бити обављана преко Продуктне берзе у Новом Саду.
Право на куповину меркантилног кукуруза, како је објаснио, имаће привредна друштва која имају регистрован објекат за производњу хране за животиње.
Према његовој оцени, као резултат примене ове уредбе може се очекивати повећање конкурентности произвођача у сточарству и обезбеђивање ниже цене меса на тржишту за потребе потрошача.
Он је навео да се стварају услови за повећање конкурентности индустрије хране за животиње и стабилизацију цена на тржишту кукуруза, уз подсећање на то да кукуруз у трошковима производње хране за животиње у нашим условима учествује са приближно 60 одсто.
Републичка дирекција за робне резерве интервенисаће на тржишту меркантилног кукуруза и хране за животиње када његова цена на тржишту пређе износ од 18 динара по килограму са урачунатим порезом на додату вредност, објаснио је министар.
Према његовим речима, купац у складу са овом уредбом има право на куповину највише до 300 тона, а не мање од 20 тона меркантилног кукуруза приликом сваке интервенције дирекције.
Петровић је рекао и да не постоји ниједан разлог да се ван снаге стави одлука о ограничењу маржи на основне животне намирнице, и оценио да је та уредба дала пун ефекат и да су цене основних животних намирница остале стабилне, а стандард грађана сачуван.
Нема никаквог разлога за поскупљење основних животних намирница, односно оних намирница које се у великој мери производе од домаћих сировина, истакао је министар.
Он је потврдио да ће бити повећане цене намирница као што су сокови и кондиторски производи, пре свега они који се увозе.
С друге стране, са свим значајнијим домаћим произвођачима сокова и кондиторских производа обављене су консултације и они неће повећавати цене својих производа, указао је Петровић.
Према његовој оцени, значајно је да се прецизно прате промене на тржишту, при чему нема мере која би могла бити донета како би неко био спречен да повећа цене својих производа.
Он је навео и да је Влада, на предлог Министарства пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде, донела Одлуку о укидању посебне дажбине за увоз телади, јунади и прасади за даљи тов.
Циљ укидања дажбина на увоз стоке за тов, како је објаснио, јесте повећање понуде на домаћем тржишту овог важног репродукционог материјала за производњу у говедарству и свињарству.
Према његовим речима, ова мера је у склопу укупних мера и активности за унапређење сточарске производње имајући у виду значај сточарства за унапређење аграра у целини.
Петровић је прецизирао да се олакшице користе за телад тежине до 80 килограма, јунад од 80 до 300 килограма за које је царинска стопа била 12 процената и прасади тежине до 50 килограма за које се царина плаћала 31,5 одсто.
Министар је рекао да би сутра требало да буду донете и уредбе о субвенционисаним динарским кредитима за пољопривреду, при чему ће каматна стопа бити фиксна и износиће шест одсто на годишњем нивоу, што је ниже него прошле године.
Влада је на данашњој седници усвојила и предлоге закона о потврђивању споразума Србије са Грчком и Бразилом у обасти одбране, Србије и Пољске о сарадњи у борби против организованог криминала и Србије и Мађарске у области саобраћаја.