Београд/Брисел, 28. фебруар 2012. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић синоћ је у Бриселу на међународном форуму "Упознајте Србију као инвестициону дестинацију" представио све области наше привреде које могу бити од значаја за инвеститоре.
 |
Кетрин Ештон и Ивица Дачић |
Дачић је на овом скупу, одржаном у организацији "Пријатеља Европе", на којем је учествовао заједно са министром пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде Душаном Петровићем, навео да свако ко жели да инвестира у Србији треба да зна да ли ту може да оствари профит и да ли постоји сигурност инвестиција.
Такође, како је истакао, за стране инвеститоре важно је и то колико је наше законодавство хармонизовано са стандардима ЕУ и да ли постоји политичка стабилност као основни подстицај за инвестиције не само у Србији него и у читавом региону.
Нико не жели да инвестира у регион или у земљу у којој постоји могућност конфликата, напоменуо је Дачић.
Он је током сусрета са европским комесаром за унутрашње тржиште и услуге Мишелом Барнијеом саопштио да ће сада, када се отвара могућност да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ, Министарство унутрашњих послова Владе Србије имати значајнију улогу у борби против корупције.
Заменик председника Владе се заједно са делегацијом Републике Србије, коју предводи председник Србије Борис Тадић, сусрео и са високим представником ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.
Дачић је навео да је у тим разговорима, поред питања у вези са стицањем статуса кандидата за чланство у ЕУ, било речи и о проблемима који увек настају непосредно по постизању договора између представника Београда и Приштине у Бриселу.
Он је нагласио да су представници привремених институција власти у Приштини извели провокацију хапшењем припадника Министарства унутрашњих послова Србије, при чему је веома битно да се овај случај што пре реши јер може имати велике последице по односе у региону.
Делегација Србије је током посете Бриселу пренела високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, посреднику ЕУ у дијалогу Београда и Приштине Роберту Куперу, као и извршном директору Европске комисије за Европу и централну Азију Мирославу Лајчаку да је то питање којим Еулекс треба да се позабави у наредном периоду, као и да припаднике МУП-а Србије треба што пре пустити на слободу како не би дошло до даљег заоштравања ситуације.