Београд, 9. децембар 2004. године - Помоћник министра правде у Влади Републике Србије Александра Поповић изјавила је данас да ће Министарство правде, у сарадњи са још неким министарствима, завршити до краја године текст националне стратегије Владе Србије за борбу против корупције.
|
|
|
Председник Савета за борбу против корупције Владе Србије Верица Бараћ |
|
Фото: Фонет |
Поповић је на промоцији ратификације Конвенције УН-а о борби против корупције рекла да ће тај документ почетком следеће године ући у уобичајену процедуру.
Председник Савета за борбу против корупције Владе Србије Верица Бараћ оценила је да је за нас веома важно да што пре ратификујемо Конвенцију јер је у борби против корупције најважније успоставити правила.
Она је нагласила да се, с обзиром на искуства Савета и постојећи обим корупције у Србији, мора формирати државни орган који не би имао само саветодавну улогу, него и одређена права.
Саветник Сталног координатора УН-а у СЦГ Николас Херкулес је поводом Међународног дана борбе против корупције, којим је обележена и годишњица потписивања Конвенције, истакао да је Конвенцију у протеклој години потписало више од 110, а ратификовало само девет земаља, док је за њено ступање на снагу потребно да је ратификује још 30 држава чланица.
Конвенција о борби против корупције значајна је јер уноси неке међународне стандарде у борбу са том, нажалост, мање-више уобичајеном појавом у свету и намеће обавезу оним државама које су је ратификовале да казне давање и примање мита, објаснио је Херкулес.
Председник невладине организације "Транспарентност Србија" Владимир Гоати навео је да се на основу испитивања односа степена развоја земље и развијености корупције може видети да је корупција препрека друштвеном развоју.
Према његовим речима, поред промењеног јавног мњења у борби против корупције важна претпоставка је и институционални оквир, што значи да би сви органи који се боре са тим проблемом морали да имају финансијску независност.