Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Уведене нове олакшице за куповину станова

Уведене нове олакшице за куповину станова

Београд, 19. јануар 2012. године – Директор Канцеларије за сарадњу с медијима Владе Републике Србије Миливоје Михајловић саопштио је да је данашњи састанак министра за Косово и Метохију Горана Богдановића са председницима општина са севера Космета први у низу састанака посвећених питању одржавања референдума на северу покрајине.



Слободан Хомен, Миливоје Михајловић и Оливер Дулић

Михајловић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, истакао да је Богдановић том приликом поновио став државе да референдум не треба одржавати, и додао да се сада очекује одлука локалних самоуправа.

Министар животне средине, рударства и просторног планирања Оливер Дулић рекао је да је Влада данас усвојила Уредбу о мерама подршке грађевинској индустрији кроз дугорочно стамбено кредитирање у 2012. години, којом је обавезно учешће за субвенционисане стамбене кредите смањено са 10 на 5 одсто.

Он је указао на то да је намера државе да омогући повољнију куповину станова повећањем кредитне способности купаца и смањењем каматних стопа, као и да подржи грађевинску индустрију.

Министар је објаснио да се може одобрити максимално 100.000 евра, при чему непокретност која је предмет куповине мора да буде новоизграђени објекат, или да је у поступку изградње.

Дулић је нагласио да непокретност која се залаже мора бити укњижена, или мора имати минимални степен завршености од 80 одсто.

Према његовим речима, укупан рок отплате је 30 година, средства из буџета Србије враћају се последњих пет година, док пословне банке омогућавају отплату кредита на највише 25 година.

Он је објаснио да корисник кредита мора да буде држављанин Србије са пребивалиштем у нашој земљи, да корисник или његов брачни друг не поседују у власништву стамбени објекат у целости, као и да немају стамбени кредит у коришћењу.

Корисник кредита, као и његов брачни друг, појединачно не могу имати плату већу од 150.000 динара, навео је министар и указао на то да је новом уредбом повећан лимит нето плате за 30.000 динара.

За отплату последње рате кредита старосна граница корисника може да износи максимално 70 година живота, рекао је Дулић и додао да грађани који конкуришу за субвенционисане стамбене кредите треба да испуњавају услове које утврђују банке и услове потребне за осигурање стамбеног кредита.

Он је истакао да уредба предвиђа забрану давања у закуп непокретности за чију су куповину добијена средства из буџета Србије до отплате кредита.

Такође, како је додао, постоји и забрана додатног оптерећења или умањења вредности заложене непокретности, односно непокретности чија се куповина кредитира из средстава банке и буџета Србије, све до коначне отплате кредита.

Учешће износи укупно 25 одсто од цене непокретности, с тим да је корисник кредита у обавези да обезбеди минимум пет одсто, док се 20 одсто учешћа обезбеђује из буџета у виду дугорочног стамбеног кредитирања, навео је министар.

Дулић је објаснио да преосталих 75 одсто цене непокретности, односно траженог износа кредита, обезбеђује пословна банка, а осигурава Национална корпорација за осигурање стамбених кредита.

Према његовим речима, каматна стопа за корисника кредита на део који се финансира из буџета на име учешћа износи нула одсто, а за део кредита који финансира банка максимална камата је шестомесечни еурибор плус 4,5 одсто на годишњем нивоу.

То значи да је максимална каматна стопа на годишњем нивоу смањена за 0,4 одсто, истакао је министар.

Такође, како је објаснио, предвиђена је и обавеза пријаве пребивалишта на адреси купљене, односно изграђене непокретности у року од 15 месеци од дана закључења уговора о купопродаји, односно 15 месеци од завршетка објекта који је у поступку изградње.

Дулић је најавио да ће на пролеће почети реализација два велика стамбена пројекта – једног у новом насељу “Др Иван Рибар” на Новом Београду и другог у оквиру којег ће у 12 градова у Србији бити изграђено 1.700 социјалних станова.

Министар је указао на то да ће у насељу “Др Иван Рибар” на Новом Београду бити изграђено више од 700 станова.

Радови би требало да почну у марту, навео је он и додао да ће тај пројекат бити реализован по истом моделу као и изградња станова у насељу “Степа Степановић”, на месту некадашње касарне на Вождовцу.

Такође, он је напоменуо да се приводе крају и припреме за изградњу социјалних станова у Србији, и најавио да би први радови требало да почну у наредних неколико месеци.

Државни секретар Министарства правде и координатор Владе Републике Србије за односе са јавношћу Слободан Хомен оценио је да је велика штета што је Тужилаштво Босне и Херцеговине обуставило истрагу о осумњиченима за злочин у Добровољачкој улици у Сарајеву.

Доношење такве одлуке је штетно јер ће одређена лица која су чинила кривична дела, а о којима је суд требало да каже коначну реч, избећи кривичну одговорност, истакао је Хомен.

Он је поновио да не може доћи до правог и истинског помирења ако они који су кршили законе и починили ратне злочине не буду одговарали за то, и поручио да то треба да прихвате сви из региона.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs