Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Интеграције Србије у ЕУ подржава 51 одсто грађана

Интеграције Србије у ЕУ подржава 51 одсто грађана

Београд, 13. јануар 2012. године – Директор Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије Милица Делевић саопштила је данас да је подршка грађана Србије уласку у Европску унију у децембру прошле године опала на 51 одсто у односу на јунско истраживање, када је износила 53 одсто од броја анкетираних.


Делевић је на конференцији за новинаре, на којој је представила резултате истраживања јавног мњења о ставовима грађана о ЕУ за децембар 2011. године, истакла да је примећен тренд опадања подршке уласку наше земље у ЕУ.

Грађани ипак, како је навела, након првобитне негативне реакције због дешавања у процесу европских интеграција рационално процењују државне интересе.

Она је саопштила да је истраживање урађено 22. децембра, након одлуке Европског савета да нашој земљи не додели статус кандидата за чланство у ЕУ.

Према њеним речима, уколико би сутра био расписан референдум са питањем: “Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ”, 51 одсто грађана гласало би “за”, 28 одсто “против”, 18 одсто не би гласало, док три одсто не зна како би се изјаснило.

Делевић је нагласила да су јасније профилисани они који би гласали против, и напоменула да 23 одсто грађана сматра да ЕУ не доноси ништа добро Србији и да испитани сматрају да би више користи од ЕУ имала држава, а не они лично.

Због недобијања статуса кандидата за чланство у ЕУ 53 одсто испитаних сматра да је руководство државе одговорно, 32 одсто сматра да је за то одговорна ситуација у ЕУ, док само пет одсто грађана као проблем види Косово и Метохију, истакла је она.

На питање који је највећи услов који се поставља пред нашу земљу, 70 одсто грађана одговорило је да је то Косово и Метохија, додала је она.

Такође, Делевић је навела да 75 одсто грађана сматра да би проблеме Београда и Приштине требало решавати без обзира на ЕУ, и напоменула да грађани, њих 85 одсто, и даље подржавају реформе.

Проценат грађана који подржавају улазак у ЕУ смањен је за два процентна поена у односу на претходно истраживање из јуна 2011. године, када се тако изјаснило 53 одсто грађана, нагласила је Делевић.

Она је навела да је повећан број оних који би се на референдуму изјаснили против уласка Србије у ЕУ, и додала да би прошлог месеца против гласало 28 одсто испитаних, док се у јуну тако изјашњавало 24 одсто грађана.

За годину дана подршка је опала за шест процената, с обзиром на то да се у децембру 2010. године 57 одсто грађана изјаснило да подржава улазак Србије у ЕУ, саопштила је Делевић.

Тренутна стопа подршке грађана придруживању ЕУ, како је истакла, најмања је од 2002. године, од када се спроводи ово истраживање.

Подршка уласку Србије у ЕУ углавном је била изнад 60 одсто, а највећа подршка забележена је у децембру 2003. године, када је за улазак у ЕУ било 72 одсто грађана, нагласила је Делевић, уз напомену да је подршка у паду од децембра 2010. године.

Истраживања о ставовима грађана о Европској унији спроводе се од септембра 2002. године на сваких пола године – у јуну и децембру.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs