Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србији од фебруара доступни конкурси за европске образовне програме

Србији од фебруара доступни конкурси за европске образовне програме

Београд, 30. децембар 2011. године – Министар просвете и науке у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић изјавио је данас да је Србија постала пуноправна чланица европског Програма за целоживотно учење, што ће домаћим институцијама и организацијама омогућити да већ у фебруару конкуришу за програме ЕУ на свим нивоима образовања.

Тинде Ковач-Церовић и Жарко Обрадовић

Обрадовић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом представљања Програма за целоживотно учење, истакао да је потписивањем Споразума између Србије и Европске комисије 21. децембра у Бриселу нашој земљи дата могућност да учествује у програму сарадње ЕУ у области образовања.

Министар је навео да ће предшколске установе, школе, али и локалне самоуправе, као и удружења у Србији, сада моћи да конкуришу за најразличитије програме које ће партнерски реализовати са неколико европских земаља.

Он је саопштио да постоје четири основне групе програма – Цомениус за предшколско образовање, основно и опште средње образовање, Леонардо ДаВинци за средње стручно образовање, Ерасмус за високо образовање и Грундтвиг за образовање одраслих.

Према његовим речима, на располагању су и такозвани трансверзални конкурси за учење страних језика, развој образовних политика, информационе технологије и подршку образовању Рома.

Рок за конкурисање за Ерасмус пројекте је 2. фебруар, за пројекте из групе Цомениус, Леонардо ДаВинци и Грундвиг 15. фебруар, док се за трансверзалне програме може конкурисати до 1. марта.

Пројекти могу трајати од једне до три године, при чему се за једногодишње добија до 150.000 евра, док се за реализацију дужих програма може добити и до 600.000 евра.

Обрадовић је указао на то да у Програму за целоживотно учење тренутно у својству пуноправног члана учествује 27 земаља чланица ЕУ, и напоменуо да су чланице овог програма и Норвешка, Исланд, Лихтенштајн, Турска и Хрватска.

Министар је објаснио да су циљеви Програма за целоживотно учење стварање друштва знања, одрживи економски развој и јача друштвена кохезија у Европи.

Он је истакао да тај програм подржава сарадњу образовних институција и мобилност учесника образовног процеса, као и да припрема учешће на европском тржишту рада.

Државни секретар Министартва просвете и науке Тинде Ковач-Церовић подсетила је на то да је земљама западног Балкана у марту 2011. године омогућено да остваре право на учешће у овом програму.

Ковач-Церовић је нагласила да је наша земља једина од свих испунила услове, уз оцену да је посебно важно то што сви фактори образовања могу да партиципирају у Програму, што је до сада био случај само са универзитетима.

Програм за целоживотно учење покрива период од 2007. до 2013. године, указала је она и објаснила да у њему могу да учествују све врсте образовних институција и различите организације које су од значаја за стручно образовање и обуке.

То су државни и органи локалне самоуправе, предузећа, привредне коморе и друге секторске организације, институти и други истраживачки центри, као и невладине и друге организације, прецизирала је Ковач-Церовић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs