Београд, 27. децембар 2011. године – Министар животне средине, рударства и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић саопштио је данас да је у Србији обим прикупљања комуналног отпада повећан за 30 одсто у односу на период до пре две године.
Дулић је на конференцији за новинаре одржаној поводом представљања резултата акције “Очистимо Србију” истакао да се сваки динар уложен у ту акцију вишеструко исплатио, уз напомену да је прикупљањем комуналног отпада обухваћено 77,23 одсто становништва у Србији.
Он је подсетио на то да је циљ Националне стратегије за управљање отпадом био да обухват прикупљања отпада износи 75 одсто до краја 2014. године и додао да је тај циљ практично остварен за годину и по дана.
Министар је подсетио на чињеницу да је до 2009. године у нашој земљи организовано прикупљено приближно 60 одсто комуналног отпада, при чему је оценио да су до сада начињени велики помаци у тој области.
Према његовим речима, Фонд за заштиту животне средине је у оквиру акције ”Очистимо Србију” до сада локалним самоуправама и комуналним предузећима доделио више од 800 милиона динара за суфинансирање набавке канти, контејнера, камиона и друге комуналне опреме, као и за уклањање дивљих депонија.
Један од постигнутих резултата односи се и на почетак изградње 26 нових градских рециклажних центара широм Србије, указао је он и додао да ће то омогућити промену у начину сакупљања и управљања отпадом који неће бити третиран као ђубре, већ као сировина погодна за даљу прераду.
Министар је подсетио и на акцију чишћења која је одржана 4. јуна у којој су, према подацима ресорног министарства, учествовала 289.534 регистрована учесника који су са 5.311 локација уклонили више од 150.000 метара кубних отпада.
Организовањем ове волонтерске акције само у 2011. години остварене су значајне уштеде, истакао је Дулић.
Он је указао на то да би сакупљање ове количине отпада од стране комуналних предузећа на редован начин коштало у просеку 1.200 динара по кубном метру, што значи да би уклањање поменуте количине отпада из природе коштало више од 180 милиона динара, односно 1,8 милиона евра.
У марту 2009. године, како је подсетио, било је 4.318 регистрованих дивљих депонија, док њихов број сада износи 1.602, што значи да је очишћено 62,89 одсто таквих депонија.
Министар је нагласио да је значајан део преосталих дивљих депонија немогуће уклонити јер би њиховим чишћењем биле препуњене званичне градске депоније.
Дулић је напоменуо да је грађанима омогућено и да путем сајта
www.ocistimosrbiju.rs пријављују локације за чишћење, и прецизирао да је за два месеца, колико постоји таква могућност, очишћено 213 од 516 пријављених локација.
Он је објаснио да се у нашој земљи годишње потроши више од 19 милијарди динара за заштиту животне средине, што чини мање од једног одсто БДП.
То је један од најнижих утрошака за заштиту животне средине у Европи, будући да се само један одсто тога потроши на едукацију о важности заштите животне средине, закључио је Дулић.