Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > За решавање стамбених питања избеглих и интерно расељених 183 милиона динара

За решавање стамбених питања избеглих и интерно расељених 183 милиона динара

Београд, 26. децембар 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије Јован Кркобабић уручио је данас представницима 60 градова и општина уговоре о реализацији Програма коришћења средстава за решавање стамбених потреба избеглица и интерно расељених лица, чија је вредност 183 милиона динара.

Владимир Цуцић и Јован Кркобабић
Фото: Танјуг

Кркобабић је на скупу у Палати Србије навео да је поменута средства обезбедио Комесаријат за избеглице.

Он је истакао да помоћ подразумева 460 економских пакета за оснаживање избегличких домаћинстава и 660 грађевинских пакета намењених доградњи објеката у којима живе избеглице.

Такође, Кркобабић је саопштио да Србија настоји да реши проблем великог броја избеглих и расељених лица и да пронађе прикладно решење које би овим људима омогућило нормалне услове за живот, при чему је изразио наду да ће крајем 2012. године наша земља ући у фазу коначног решења тог проблема.

Потпредседник Владе је нагласио да је држава ове године за помоћ избеглицама издвојила 314 милиона динара, при чему је затворено 13 колективних центара.

Према његовим речима, на пролеће следеће године биће одржана донаторска конференција на којој ће Србији за помоћ избеглицама у фазама бити додељено 335 милиона евра.

Кркобабић је напоменуо да ће Србија наставити да издваја средства за решавање проблема избеглица, без обзира на кризу.

Потпредседник Владе је нагласио да је Влада више пута доказала своју посвећеност обезбеђивању достојанствених услова живота за најугроженије категорије становништва.

Обезбеђивањем финансијских средстава из буџета, анимирањем донатора и сарадњом са међународном заједницом и земљама региона држава је настојала да допринесе решавању преосталих отворених питања, побољша услове живота расељених и створи претпоставке за одржив повратак у земље и места порекла, истакао је он.

Кркобабић је указао на иницијативу Србије, подржану од међународне заједнице, која је довела до поновног успостављања регионалне сарадње и конципирања заједничког пројекта Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске и Србије, вредног 534 милиона евра.

Он је изразио очекивање да ће се на донаторској конференцији, која ће бити одржана крајем априла наредне године, прикупити потребна средства за решавање стамбеног питања 16.780 најугроженијих избегличких породица.

Влада ће, како је додао, наставити да подржава напоре локалних самоуправа у решавању питања избеглица и интерно расељених лица с обзиром на то да се једино координираним ангажовањем свих релевантних субјеката може обезбедити боља будућност за све оне који су погођеним ратним дешавањима.

Он је подсетио на то да је Комесаријат за избеглице у сарадњи са међународном организацијом за миграције 2007. године започео активности на изради и усвајању локалних акционих планова.

Кркобабић је навео да су све општине и градови којима су данас додељена средства издвојили из својих буџета 10 одсто вредности опредељених средстава, што указује на добру сарадњу институција Србије и локалне самоуправе и спремност свих релевантних субјеката да окончају продужену избегличку и расељеничку ситуацију.

Издвојена средства представљају седму траншу новчане помоћи намењене подршци општинама и градовима који су активно укључени у решавање проблема избеглих и интерно расељених лица на својој територији.

Из буџета Републике Србије су, у протекле три године издвојена средства у износу од 7,1 милиона евра, којима је обезбеђена куповина 1.200 пакета грађевинског материјала и донација 1.120 пакета за економско оснаживање.

Поменутим средствима подржана су избегла и интерно расељена лица са територије 150 општина и градова у Србији.

Комесар за избеглице Владимир Цуцић навео је да је пред Србијом огроман задатак јер у земљи има још 41 колективни центар од којих је 13 на Косову и Метохији.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs