Београд, 24. децембар 2011. године – Министар животне средине, рударства и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да ће држава и идуће године обезбедити значајна новчана средства за подстицање пословне активности у домаћем грађевинарству.
|
Фото: Танјуг |
Дулић је у интервјуу агенцији Танјуг рекао да је Влада Србије ове године успела да спаси домаће грађевинарство тако што је у тај сектор пласирала више стотина милиона евра и упослила око 85.000 радника.
Највећи успех је што је грађевински сектор опстао и што су грађевински радници били ангажовани, а то не би било могуће да није било великог државног пројекта за помоћ грађевини, рекао је Дулић.
Он је истакао да је у грађевинарству остварен раст у прва три квартала ове године, а да је у последња три месеца ниво пословне активности у тој делатности увећан за око 30 одсто у односу на исти период прошле године.
То није довољно да грађевински сектор стане на „зелену грану“, указао је Дулић, уз опаску да су зато неопходне велике приватне инвестиције, као и покретање целокупне привреде, повећање тражње за становима и пословним простором.
Према његовим речима, само уз велика улагања и експанзију целе домаће економије може се очекивати суштински напредак у грађевинарству и смањење огромне неликвидности, која је последица великих дугова, потраживања и нерешених односа са банкама.
Због процена да ће и идућа година, како је навео, бити изузетно тешка и потребе да држава поново реагује као инвеститор Влада ће продужити Програм за помоћ домаћој грађевинској индустрији у условима кризе и преосталих око 100 милиона евра пребацити у 2012. годину за завршетак започетих око 250 пројеката широм Србије.
Реч је о изградњи станова, школа, домова здравља, обданишта, домова културе и спортских објеката, додао је Дулић.
Министарство ће, према његовим речима, започети у наредној години два нова пројекта - изградњу социјалних станова у 17 градова Србије у вредности око 30 милиона евра и изградњу новог насеља на Новом Београду "Др. Иван Рибар" у вредности око 40 милиона евра.
Ми ћемо у следећој години обезбедити посао грађевинској индустрији, али очекујемо и да у другом кварталу крену и приватне инвестиције тако да се надамо да ће 2013. година бити нешто боља за грађевински сектор, навео је Дулић.
Многе земље у окружењу су, како је истакао, имале потпуно урушавање грађевинске индустрије, а у некима је безмало 50 одсто грађевинских радника остало без посла.
То су биле оне земље у којима држава није реаговала на начин као што је то учинила Србија - владиним мерама, додао је Дулић.
Говорећи о тржишту некретнина у Србији, министар је навео да је Влада пуно тога учинила да стимулише тражњу за становима кроз субвенционисање стамбених кредита најављујући да ће те активности бити настављене и у 2012. години, кроз нову уредбу која ће омогућити да кредите могу да добију и брачни парови који су старији од 45 година и са нешто већим примањима.
За те намене у новом буџету биће обезбеђено 1,2 милијарде динара, а сигуран сам да ће неким ребалансом буџета у наредном периоду бити обезбеђена и додатна средства, рекао је Дулић.
Он је навео да ће Министарство животне средине, рударства и просторног планирања наставити активности да тражи смањивање обавезног учешћа при куповини станова са 20 на 10 одсто, а планирано је и да се код субвенционисаних стамбених кредита учешће смањи са 10 на 5 одсто.
Као један од значајнијих резултата у овој години, Дулић је навео да је измењен Закон о планирању и изградњи, чиме су уклоњене скоро све административне препреке које су биле кључни проблем за споро издавање грађевинских дозвола.
Он је истакао да се, ипак, у неким градовима још увек споро издају грађевинске дозволе, али да то више није проблем Владе и министарства већ локалних самоуправа, које немају потребну планску документацију.
Дулић је изразио задовољство резултатима легализације бесправно саграђених објеката у земљи, с обзиром да је у последњих неколико месеци легализовано више објеката него у последњих 10 година.
Министар животне средине, рударства и просторног планирања је додао да у Србији има између 600 и 700 хиљада објеката који су енергетски неефикасни и да ће у 2012. години бити обезбеђена значајна средства за ту врсту радова, који подразумевају реновирање и изолацију савременим материјалима.