Породично насиље међу најдрастичнијим облицима угрожавања људских права
Београд, 12. децембар 2011. године – Државни секретар Министарства рада и социјалне политике Владе Републике Србије Снежана Лакићевић саопштила је данас да је у Србији током 2011. године пријављено 6.000 случајева насиља у породици, док је убијено 28 жена.
Лакићевић је на отварању Националне конференције “Спречавање насиља над женама у породици и у партнерским односима као стратешки одговор државе на насиље”, у Палати Србије, истакла да у 80 одсто случајева убиство жене почине њихови мужеви или партнери.
Она је навела да је ситуација забрињавајућа, и напоменула да су ове године и два припадника полиције страдала, реагујући у случајевима породичног насиља.
Такође, Лакићевић је нагласила да је вршњачко насиље последица изостанка осуде друштва на почињено насиље у породици, с обзиром на то да су деца неретко сведоци породичних свађа, туча и злостављања, што понекад доводи до тога да и сами постану насилници.
Она је истакла да се на породично насиље адекватно може одговорити мултисекторском сарадњом, за шта су предуслови обезбеђени Протоколом о поступању и сарадњи установа, државних органа и организација у случајевима насиља над женама.
Државни секретар Министарства унутрашњих послова Драган Марковић навео је да је МУП отворио специјалну линију за жене жртве насиља, и нагласио значај њиховог благовременог јављања уколико схвате да постоји могућност да се насиље догоди.
Према његовим речима, МУП препознаје озбиљност овог проблема, због чега и обучава своје припаднике и уводи нове механизме борбе против породичног насиља.
Заменик јавног тужиоца Тамара Мировић саопштила је да је породично насиље један од најдрастичнијих облика угрожавања људских права.
Мировић је навела да је у прошлој години Тужилаштво поступило по 6.000 кривичних пријава које се односе на насиље у породици, међу којима се као жртве процентуално највише издвајају жене.
Она је напоменула да су кривично гоњење, обука тужилаца и инсистирање на већим казнама за починиоце насиља корак напред у његовом спречавању. Директор Управе за родну равноправност Наталија Мићуновић указала је на значај подршке невладиног сектора у борби против породичног насиља, при чему је борба против насиља над женама међу стратешким приоритетима.
Амбасадор Краљевине Норвешке у Србији Нилс Рагнар Камсваг упозорио је на то да је свака друга жена у Србији изложена некој врсти насиља.
Он је указао на потребу системског одговора институција, и додао да број пријављених случајева насиља у породици расте.
Амбасадор Краљевине Норвешке, која је подржала пројекат “Борба против сексуалног и родно заснованог насиља”, навео је да чак 80 одсто починилаца, када је реч о убиствима жена, чине њихови мужеви и партнери.