Београд, 12. децембар 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за привредни и регионални развој Верица Калановић оценила је данас да Србија може да се избори са проблемом незапослености системским мерама више ресора, уз оцену да значајан допринос томе може да пружи и промена образовног система.
 |
Верица Калановић |
Фото: infobiro.tv |
Калановић је на другом форуму "Аргументи" на тему "Запошљавање и криза", који је у организацији Фондације "Конрад Аденауер" и Бизнис инфо групе одржан у агенцији Танјуг, истакла да је Србија једна од земаља са високом стопом незапослености.
Циљ је да се наша земља приближи европским стандардима у тој области, саопштила је она и навела податак да стопа незапослености у Норвешкој износи 3,5 одсто, у Аустрији 4,4 одсто, Словенији 7,3 одсто, Хрватској и Мађарској приближно 11 одсто, а у Србији 22,2 одсто.
Такође, Калановић је нагласила да је на евиденцији Националне службе за запошљавање (НСЗ) 30. новембра ове године било 735.000 људи.
Трећина послодаваца, како је истакла, као проблем навела је то што на тржишту нема одговарајуће радне снаге, при чему су неопходне и промене у образовном систему.
Једна од системских мера јесте и борба против сиве економије, напоменула је Калановић и додала да је основана међуресорна радна група за реформу инспекцијских служби.
Према њеним речима, Влада је у циљу смањења незапослености увела олакшице послодавцима кроз смањење пореза и доприноса, при чему је подршка директним инвестицијама за отварање нових радних места дала резултате у претходних пет година.
У том периоду запослено је 33.000 људи кроз примену Програма за подстицај инвестиција који администрира Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), саопштила је она.
Та агенција је у поменутом периоду издвојила 164 милиона евра подстицаја за улагања у вредности од приближно милијарду евра, истакла је Калановић, уз напомену да се применом вансистемских мера, као што су активности НСЗ-а, у Србији годишње запосли између 40 и 50 хиљада људи.