Београд, 12. децембар 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић започео је данас петодневну званичну посету Сједињеним Америчким Државама у оквиру које ће обићи Њујорк, Вашингтон и Чикаго.
 |
 |
 |
Небојша Ћирић (архив) |
 |
Фото: tanjug.rs |
Ћирић ће се у Вашингтону састати са конгресменом и копредседавајућим српском Кокусу у Конгресу, представником Пословног савета Србија–САД Деном Бартоном и члановима српског кокуса.
У Стејт департменту планиран је састанак Ћирића са помоћником државног секретара САД за економију, енергетику и бизнис Хосеом В. Фернандезом.
Током посете министар ће имати и разговоре са инвеститорима који су већ присутни у Србији, али и са потенцијалним улагачима којима ће кроз велики број пословних скупова представити привредни и инвестициони потенцијал Србије.
САД су један од највећих страних инвеститора у Србији, са укупним износом инвестиција од приближно 1,5 милијарди долара.
Према подацима Народне банке Србије (НБС), износ нето директних страних улагања из САД у периоду од 2000. до августа 2011. године је 267,8 милиона долара.
Међутим, један број америчких инвестиција дошао је у Србију преко филијала њихових компанија у Холандији.
Холандија је тренутно другорангирани страни инвеститор уСрбији, са улагањима од 1,833 милијарде долара, закључно са августом ове године, и значајан део тих улагања јесте заправо амерички капитал.
Највећа америчка улагања односе се на компаније „Филип Морис“, „Ју-Ес Стил“, „Пепси Ко“, „Кока-Кола“, „Бол корпорејшн", „Купер тајер“ и „Мајкрософт“.
Велики значај за Србију има отварање развојног центра компаније „Мајкрософт“ у Београду 2005. године, који је тада представљао један од само три таква центра у свету.
Ову годину обележио је долазак нових америчких инвеститора како у услужни, тако и у производни сектор („Купер тајерс“, „Џонскон контролс“, „НЦР“, „Сител“) упркос негативном утицају кризе на обим инвестиција у региону, а и шире.
Такође, и у периоду кризе већ присутни инвеститори у Србији наставили су са улагањима.
Компанија „Ју-Ес Стил“ је у нову опрему за заштиту животне средине у Смедереву уложила приближно 60 милиона евра у претходне две године.
„Бол пекиџинг“ је у проширење капацитета уложио 35 милиона евра, што је омогућило отварање 40 нових радних места.
У структури нашег извоза у САД заступљени су осим производа од метала (бакарних и месинганих лимова и плоча), аутомобилске гуме за пољопривредна возила, производи одбрамбене индустрије, кондиторски производи, сушено, смрзнуто воће и производи од воћа, јестиве печурке и алкохолна пића.
Највећи извозници у САД у 2010. години су „Први партизан" Ужице, „Ваљаоница бакра" Севојно, „Хемофарм" Вршац, „Румагума" Рума, „Ван Друнен фармс“, „Застава оружје" Крагујевац и „Делта ДМД“.