Београд, 9. децембар 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић и представници Самосталног синдиката металаца Србије постигли су данас договор о формирању радно-оперативне групе која ће анализирати рад свих предузећа у реструктурирању.
 |
Слободан Хомен и Небојша Ћирић |
Фото: Танјуг |
Ћирић је на конференцији за новинаре, одржаној након овог састанка, саопштио да је, у складу са законским могућностима, а уз подршку Министарства правде, пронађено и решење које ће омогућити да се у наредних 12 месеци спрече принудна извршења над предузећима у реструктурирању из металског сектора и осталих предузећа у домаћој привреди.
Министар је објаснио да ће на основу резултата анализе рада тих предузећа бити добијена јасна слика о томе која од њих имају перспективу и иза којих ће стати држава, али и о онима која ће отићи у стечај или ликвидацију, уз обезбеђивање социјалних програма.
Он је као добар пример навео фабрику за производњу трактора ИМР из Раковице која је успела да закључи велики извозни посао, а којој је ресорно министарство обезбедило повољан кредит у износу од 100 милиона динара.
Према његовој оцени, то потврђује да има купаца који су заинтересовани за производе из Србије, у овом случају конкретно за тракторе.
Ћирић је навео да је током састанка било речи и о буџету за 2012. годину који ће свакако бити рестриктиван, али ће и као такав морати да обухвати субвенције и наставак програма мера Владе, посебно кроз помоћ вагоноградњи, индустрији шинских возила, субвенционисаној продаји камиона, аутобуса и осталих програма.
Буџет ће, како је додао, обухватати и социјалне програме који су добровољни, али имају за циљ рационализацију трошкова у одређеним предузећима.
Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен објаснио је да су суштински проблем предузећа у реструктурирању у периоду економске кризе велика дуговања, која су се временом нагомилала и која су добила судски епилог.
Хомен је указао на то да све пресуде морају бити извршене, али и напоменуо да право решење подразумева одређивање временског оквира у којем би та предузећа својим радом успела да преживе зарађујући, и у том случају постану способна да измире своја дуговања.
Он је саопштио да је у разговору са представницима синдиката постигнут договор и о томе да ће се та предузећа, позивајући се на нови Закон о извршењу и обезбеђењу који омогућава застој на одређени временски период, обратити Врховном Касационом суду који је надлежан за доношење такве одлуке.
Државни секретар је најавио да ће у наредних неколико месеци бити интензивирана борба против корупције у јавним предузећима, као и да се могу очекивати велике акције које ће показати спремност државе да се бори са високом корупцијом.
Та корупција је тренутно највећи проблем кад је реч о криминалу, оценио је он и поновио да је сузбијање корупције приоритет државе.
Државни секретар је подсетио на то да су у последњих неколико месеци отворена три или четири велика случаја корупције, који су, пре свега, везани за рад јавних предузећа.
Очигледно је да су јавна предузећа у претходним годинама била извор корупције и да ту постоји спрега са одређеним бившим и садашњим представницима политичке власти, закључио је Хомен.
Председник Самосталног синдиката металаца Зоран Вујовић изразио је задовољство данашњим договором са представницима Министарства економије и регионалног развоја и Министарства правде, којим је начињен први позитиван корак ка решавању проблема изнетих на данашњем састанку.
Представници Министарства економије и регионалног развоја и Самосталног синдиката металаца Србије одржаће наредни састанак крајем децембра, на којем ће потписати меморандум о сарадњи који ће, између осталог, обухватати и закључке са данашњег састанка.