Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Законска регулатива значајна у сузбијању корупције

Законска регулатива значајна у сузбијању корупције

Београд, 8. децембар 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић нагласио је данас да ће МУП у сарадњи са Министарством правде наставити борбу против корупције.

Фото: Бета
Дачић је на стручној конференцији “Јавне политике и праксе у борби против корупције“ навео да је по друштво посебно опасна системска корупција, уз напомену да корупције има у свим модерним политичким системима.

Он је истакао да се наша земља може похвалити тиме да је у периоду од 2006. до 2010. године откривено 17.057 кривичних дела везаних за корупцију, а само током 2010. године тај број износи приближно 3.000.

Заменик председника Владе је саопштио да корупције има у свим државним органима – у оквиру јавних набавки, здравству, правосуђу, просвети, али и у редовима МУП-а.

Најновија истраживања јавног мњења показују да, поред цркве и војске, полиција ужива највише поверење грађана, што је велики напредак јер смо до сада важили за репресивну службу, нагласио је он.

Дачић је навео и податак да је до сада одузето више од 350 милиона евра имовине заплењене од припадника криминалних група и нагласио да је у пракси улога полиције незамењива у смислу праћења прања новца и сузбијања организованог криминала.

Према његовим речима, у МУП-у је формирана јединица за финансијске истраге која је у протекле две године успела да кроз привремено или трајно одузимање имовине учини много на сузбијању овог зла данашњице.

Он је напоменуо да је законска регулатива значајна у сузбијању овог проблема који имају сва транзициона друштва.

Циљ свих релевантних институција у нашој земљи је што ефикаснија борба против корупције у којој би личним примером требало да помогну сви који обављају јавне функције, истакао је Дачић.

Заменик председника Владе је навео да ће МУП наставити да унапређује нормативна, системска и структурална тела која се баве проблемом корупције у друштву.

Он је саопштио да борба против корупције мора бити репресивна, а од суштинске важности је и податак да су Влада Србије и Агенција за борбу против корупције постигли договор о томе да свако у свом домену решава поступке и отклања могућности за коруптивна деловања.

Дачић је напоменуо да се корупција очитује на два нивоа и додао да ту мисли на такозвану ситну корупцију која постоји у свим сегментима друштва и на ону много опаснију – системску, која подразумева висок ниво корупције и проблема који произлазе из ње.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs