Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Поништити одлуку о избору Харадинаја за председника Владе Косова и Метохије

Поништити одлуку о избору Харадинаја за председника Владе Косова и Метохије

Београд, 4. децембар 2004. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница саопштио је да су на данашњој ванредној седници представници Владе Србије, званичници Србије и државне заједнице осудили избор Рамуша Харадинаја за председника Владе Косова и Метохије јер тај потез најдиректније угрожава процес изналажења заједничких решења за проблеме у покрајини. Влада је донела закључак у којем се од специјалног представника Генералног секретара Уједињених нација Сорена Јесена Петерсена захтева да, полазећи од својих овлашћења из Резолуције 1244 Савета безбедности, поништи одлуку о избору Харадинаја.

Премијер Србије Војислав Коштуница на данашњој конференцији за новинаре
Коштуница је на конференцији за новинаре навео да су данашњој седници Владе присуствовали и председник Републике Борис Тадић, председник Народне скупштине Предраг Марковић, чланови Савета министара Србије и Црне Горе Вук Драшковић и Првослав Давинић и председник Координационог центра за Косово и Метохију Небојша Човић. Заседању је присуствовао и истражни судија Већа за ратне злочине Окружног суда у Београду Милан Дилпарић који је учеснике обавестио о истрази која се води против Рамуша Харадинаја, о томе да је за њим расписана потерница због злочина почињеног 1999. године у Ђаковици, као и да је против њега већ поднето 108 кривичних пријава.

Председник Владе Србије истакао је да Влада Србије до сада није реаговала када је реч о кадровским решењима у прелазним институцијама на Косову и нагласио да су у овом случају поред Владе Србије реаговале и стране владе и званичници.

Коштуница је подсетио на став високог представника ЕУ Хавијера Солане да председник Владе Косова мора имати капацитет да разговара са представницима ЕУ, као и да неко за кога постоји могућност да буде осуђен за ратне злочине није адекватна особа за премијера Косова.

Он је указао на то да је на Косову постојао привид демократских институција и да су у Скупштини Косова Срби константно били надгласавани, а сада је за председника Владе изабран човек са криминалном прошлошћу у предратном, ратном времену и поратном периоду.

Коштуница је поручио да су данашњи закључци Владе Србије само први корак и најавио да касније може доћи и до предузимања других потеза у договору са свим посланичким групама у Скупштини Србије.

Он је истакао да ће закључци ванредне седнице данас преко Министарства иностраних послова државне заједнице бити упућени Специјалном представнику Генералног секретара УН, Савету безбедности, Контакт групи, Савету Европе и Европској унији.

Влада Србије и други званичници у нашој земљи превентивно су деловали у међународним контактима и упозоравали на опасност овакве одлуке, нагласио је Коштуница и најавио да ће се и даље предузимати сви дипломатски и други кораци.

Коштуница је изразио сумњу у то да ће се Харадинај одазвати евентуалном позиву Хашког трибунала, односно да ће му то дозволити они који су подржали његов избор.

Председник Владе Србије посебно је указао на одговорност Јесен Петерсена и објаснио да је Специјални представник Генералног секретара УН примењивао двоструке аршине и био веома либералан по питању избора Харадинаја за председника Владе Косова, док се истовремено залагао за искључивање Београда из разговора о децентрализацији покрајине.

Говорећи о одлуци Трибунала да до почетка суђења пусти на слободу Јовицу Станишића и Франка Симатовића, Коштуница је оценио да то представља добар пример нечега за шта се Влада Србије од почетка залагала, односно пример двосмерне сарадње с поменутим судом.

Он је додао да је то позитиван пример и када је реч о даљој сарадњи и преосталим обавезама које Србија и Црна Гора има према Хашком трибуналу.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs