Стефановић је на конференцији за новинаре, по повратку из Брисела, где је јуче постигнут поменути споразум, објаснио да је тај документ у складу са Уставом Србије и Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација.
Према његовим речима, пронађено решење није идеално, али је најбоље могуће у датим околностима.
Концепт заједничке контроле административних прелаза нам није наметнут. Иницирао га је Београд, а не ЕУ и Приштина, нагласио је Стефановић, при чему је најавио да ће споразум бити објављен на сајту Владе Србије.
Прелазе ће заједнички контролисати Еулекс, српска и косовска полиција, представници Министарства финансија Владе Србије и косовски царински сведоци, рекао је Стефановић, уз напомену да споразум не покрива никакве фискалне или приходне аранжмане.
Он је истакао да пронађено решење представља испуњавање Резолуције 1244 јер ће део нашег особља бити враћен на Косово и Метохију.
Шеф тима Владе Србије је упутио позив грађанима на северу Косова да уклоне барикаде, као и Кфору да покаже уздржаност.
Стефановић је навео да је споразум о заједничком управљању административним прелазима дефинисао пре свега да ће сви прелази бити јединствени и додао да, на пример, више неће бити два прелаза Рудница и Јариње, већ један на Јарињу.
Споразумом је потврђена посебност Јариња и Брњака, који су издвојени од осталих прелаза, саопштио је Стефановић и додао да ће на њима Еулекс имати извршни мандат, што значи да ће обављати све царинске послове.
Према његовим речима, царинске послове за Србију спроводиће службеници Министарства финансија наше земље, док ће косовски цариници имати улогу посматрача.
Улога српске полиције и службеника Министарства финансија биће иста каква су до сада обављали на Рудници, док ће, када је у питању Приштина, тај посао обављати Еулекс, нагласио је шеф тима Владе Србије, при чему је додао да на прелазима неће бити симбола такозване државе Косово
Он је навео да ће примена договора о прелазима бити постепена, уз напомену да се 26. децембар као рок не односи на овај договор, већ на имплементацију слободе кретања, што је одвојено питање.
Стефановић је најавио да ће споразум, након што га усвоји Влада и буду донети подзаконски акти, бити прослеђен Скупштини Србије, а потом ће се наставити рад у имплементационим групама у дијалогу са Приштином, у којима учествују и косовски Срби.
Он је истакао да је за Београд изузетно важно добијање потврде да ће се узимати у обзир ситуација на терену, што је потврдио и посредник ЕУ Роберт Купер када је рекао да ће имплементација морати да води рачуна о коришћењу различитих таблица и докумената.
Шеф тима Владе Србије је истакао да је након постизања овог споразума побољшана наша спољнополитичка позиција.