Београд/Берлин, 2. децембар 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и државни секретар савезног Министарства унутрашњих послова Немачке Оле Шредер разговарали су данас у Берлину о проблему лажних азиланата и мерама за смањење њиховог броја.
 |
Ивица Дачић и Оле Шредер |
Дачић, који борави у радној посети Немачкој, истакао је након састанка да је недопустиво да Србија буде на првом месту на листи земаља из које лажни азиланти долазе у Немачку.
Према његовим речима, у октобру ове године је број лажних азиланата из Србије био веома висок, при чему је износио око 600 лица.
Он је објаснио да је то повећање током јесени "сезонског карактера" и додао да је међу лажним азилантима било највише Рома и Албанаца.
Дачић је указао на то да проблем лажних азиланата представља нарочито велико оптерећење због тога што ће 12. или 13. децембра бити одржана седница Савета министара унутрашњих послова ЕУ посвећена том питању.
Заменик председника Владе је оценио да би било катастрофално када би, после свега што је урађено, визна либерализација, која је можда и највећа практична корист за грађане од евроинтеграција, евентуално била угрожена.
Мали број људи који злоупотребљавају безвизни режим и право на азил, како је истакао, угрожавају права грађана Србије.
Он је поручио да ће Србија појачати контролу и учинити све што је у њеној моћи да грађани и даље могу да уживају у визној либерализацији.
Дачић је подсетио на то да је о борби против лажних азиланата МУП Србије већ неколико пута разговарао са Европском комисијом, али и са Аустријом и Мађарском како би се појачала контрола границе.
Дачић и Шредер су оценили да је сарадња између полиција и министарстава унутрашњих послова двеју земаља на изузетно високом нивоу.
Дачић је изразио очекивање да ће ускоро бити потписан споразум о полицијској сарадњи између влада Савезне Републике Немачке и Републике Србије.
У оквиру састанка било је речи и о ситуацији на Косову и Метохији, при чему су се Дачић и Шредер сложили да треба избегавати сваку врсту инцидената и да треба ићи ка политичком решењу.
Дачић је истакао да је заједнички став да по сваку цену треба спречити ескалацију насиља јер оно може да буде спиралног карактера и тешко га је после тога зауставити и вратити на претходно стање.
Треба наставити дијалог и политичко решење је једино решење које ће омогућити наставак европских интеграција и довести до решења које ће бити компромис између Срба и Албанаца на Космету, закључио је заменик председника Владе.