Почетна страна > Вести > Политика > Већа заштита здравља и безбедности потрошача кроз нови закон о тржишном надзору
Већа заштита здравља и безбедности потрошача кроз нови закон о тржишном надзору
Београд, 24. новембар 2011. године – Министар пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Душан Петровић изјавио је данас да ће усвајање новог закона о тржишном надзору омогућити да производи на српском тржишту буду квалитетни и безбедни, чиме ће и сама држава бити безбеднија.
Петровић је, представљајући Предлог закона о тржишном надзору у Скупштини Србије, навео да ће његово усвајање обавезати министарства и Владу Србије да у стриктно прописаним роковима побољшају заштиту тржишта.
Предложени закон, како је истакао, прописује да велики број државних органа усклади своје деловање, да буду ефикаснији и да се уз најмањи трошак новца пореских обвезника постигне највећи ефекат – да грађани са сигурношћу купују квалитетну робу.
Он је саопштио да предложена решења треба да омогуће слободан промет робе без непотребних ограничења, као и да се на тржишту Србије нађу безбедни производи, који задовољавају стандарде ЕУ.
Неопходно је да производи испуњавају одређене захтеве у погледу безбедности и заштите здравља људи, нагласио је Петровић и додао предложени закон предвиђа да органи тржишног надзора могу да провере карактеристике производа, а по потреби и да обаве и траже физичке и лабораторијске провере.
Према његовим речима, они ће имати могућност и да захтевају од привредних субјеката да им на располагање ставе документацију и информације које су им потребне.
Уколико се испостави да је неки производ ризичан, органи тржишног надзора могу да нареде да се он уништи, а када постоје потенцијални ризици које неки производи могу изазвати, тржишни органи су дужни да у најкраћем року обавесте кориснике на целој територији како би штета била што мања.
Министар је напоменуо да је предвиђено и да ти органи могу да повуку одређене производе са тржишта када утврде да њихово коришћење представља ризик и да о томе обавесте надлежно министарство, које о предузетим мерама треба да обавести Европску комисију.