Београд, 22. новембар 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и директор регионалне канцеларије невладине организације „Save the children Norway“ Бјорн Хаген потписали су данас у Београду Меморандум о сарадњи у борби против искоришћавања деце путем информационих технологија.
 |
Бјорн Хаген и Ивица Дачић |
Фото: Танјуг |
Дачић и Хаген су након потписивања овог документа закључили да је неопходно заједничко деловање у решавању овог глобалног проблема у времену ширења интернета, у којем вршиоци кривичних дела постају све лукавији и теже их је открити.
Заменик председника Владе је указао на то да је у циљу заштите деце неопходан паралелан рад на унапређењу законодавног оквира и професионалних капацитета, као и усавршавање и опремање наших кадрова.
Он је изразио очекивање да ће на основу ове сарадње ускоро бити усаглашен и модел националне стратегије у овој области.
Дачић је подсетио на то да су више од половине жртава трговине људима управо деца млађа од 18 година и да је, поред стратегије, у плану израда и Акционог плана у циљу заштите деце од сексуалне злоупотребе путем интернета.
Заштита малолетника од свих видова злоупотреба и искоришћавања, како је нагласио, мора се одвијати на свим нивоима.
Према његовој оцени, ризици и опасности од сексуалне експлоатације деце на интернету су велики и захтевају формирање посебног центра који ће се бавити тим проблемом.
Он је указао на добру сарадњу Србије у овој области са надлежним службама у Сједињеним Америчким Државама и Великој Британији, уз подсећање на то да је неколико десетина људи ухапшено управо на основу информација које им је проследио МУП.
Дачић и Хаген су оценили да ће меморандум представљати корак даље у унапређењу сарадње и побољшању резултата у борби против овог тешког кривичног дела, као и да ће казне за прекршиоце закона бити максимално искоришћене.
Хаген је нагласио да је охрабрујућа решеност Министарства унутрашњих послова Србије да истраје у борби против злоупотребе деце, уз напомену да је неопходан свеобухватни приступ овом проблему.
Он је подсетио на то да је одржавање међународне конференције на ову тему у јуну ове године у Србији, у чијем је раду учествовало 16 земаља, нашу земљу сврстало у друштво оних држава које дају значајан допринос у борби против овог гнусног чина.