Београд, 27. октобар 2011. године – Директор Канцеларије за сарадњу са медијима Владе Републике Србије Миливоје Михајловић саопштио је да је Влада на данашњој седници усвојила Извештај о активностима на Косову и Метохији који ће у току дана бити упућен Скупштини Србије.
|
Слева: Координатор Владе Србије за односе с јавношћу Слободан Хомен, Душан Никезић, Небојша Ћирић и Миливоје Михајловић |
Михајловић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, навео да је Влада, такође, оценила да одлука председника општина на северу Косова да омогуће снабдевање Кфору значајно доприноси решавању проблема у покрајини.
Он је истакао да Влада сматра да је несметан рад међународних мисија на Космету, под условом да се врате у статусно неутралан оквир, модел за стабилизовање прилика у јужној покрајини.
Према његовим речима, Влада је још једном оценила да је дијалог прави пут за решавање проблема на северу Косова, при чему је упутила позив свим грађанима да не наседају на провокације и да се уздрже од примене насиља према представницима међународних мисија.
Директор Канцеларије за сарадњу с медијима је саопштио да је на данашњој седници усвојен Предлог закона о изменама и допунама Закона о ванредним ситуацијама којим се, између осталог, проширују овлашћења штабова за ванредне ситуације на свим нивоима.
Он је навео да проширење овлашћења штабовима успоставља платформу за смањење ризика од катастрофа, односно поплава, пожара, земљотреса и других природних непогода.
Министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић саопштио је да је Влада усвојила Уредбу којом ће се увести редовност у плаћању обавеза државних органа према приватном сектору.
Ћирић је навео да је циљ ове уредбе, која се односи на сва министарства, државне агенције, дирекције и локалне самоуправе, да побољша ликвидност привреде и да спречи проблеме у функционисању домаћег тржишта.
Он је истакао да ће Уредбом бити ограничен рок плаћања обавеза државе на 60 дана и додао да се процењује да дуговања државе износе десет милијарди динара, од чега је само дуг привреди приближно четири милијарде динара.
Према његовим речима, овај документ предвиђа могућност да се у поменутом року дужници и повериоци договоре о динамици исплате тренутних дугова, а након истека рока од 60 дана за исплату дуговања биће рачуната законски одређена затезна камата свима који не испуњавају своје обавезе.
Ћирић је нагласио да се ситуација, поводом измирења ових обавеза, не може посматрати једнострано јер постоје јавна предузећа којима у значајном износу дугује приватни сектор привреде.
Министар је навео податак да 11 јавних предузећа више потражује него што дугује, уз напомену да је реч о суми од 78,5 милијарди динара која се потражује од приватног сектора, док истовремено јавна предузећа дугују потражиоцима 15,4 милијарде динара.
Према његовим речима, само "Железнице Србије" дугују више него што потражују, односно њихов дуг је 1,8 милијарди динара, а потражују средства у вредности од 1,4 милијарде динара.
Државни секретар Министарства финансија Душан Никезић је истакао да је усвајање ове уредбе изузетно важан корак у регулисању ликвидности у нашој земљи, уз оцену да она предвиђа стабилан рок за плаћање обавеза и одговорно пословање.
Никезић је саопштио да су у буџету Србије за ову годину обезбеђена средства за измирење тих дуговања и напоменуо да ће свима који не поштују одредбе Уредбе бити зарачуната затезна камата.