Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Сектор ИКТ важан за унапређење конкурентности Србије

Сектор ИКТ важан за унапређење конкурентности Србије

Београд, 21. октобар 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић оценио је данас да сектор информационо-комуникационих технологија (ИКТ) има изузетан значај за побољшање конкурентности Србије на глобалном нивоу.

Фото: Фонет

Ђелић је на округлом столу на тему “Национална конкурентност – утицај информационих технологија на побољшање конкурентске позиције Србије на глобалном тржишту”, одржаном у оквиру Синергије, истакао да је неопходно створити услове за бржи развој овог сектора.

Он је навео да Србија у децембру очекује одговор ЕУ на предлог о формирању платформе технолошки напредних компанија.

Према његовим речима, наша земља треба да на основу тога, заједно са земљама западног Балкана, добије подршку од 100 милиона евра за даљи развој тих предузећа, међу којима су и ИКТ компаније.

Европска банка за обнову и развој, како је додао, изабрала је Србију и Украјину као пилот земље за јачање њеног присуства у ИКТ-у.

Ђелић је објаснио да ће се заједно са немачким институтом радити на побољшању употребе ИКТ у привреди кроз некомерцијалне зајмове, финансирање старт-апова и боље праћење процеса дигитализације и увођења широкопојасног интернета.

Потпредседник Владе је подсетио на то да је прошле недеље потписан споразум са Европском унијом и Светском банком којим се нашим технолошким компанијама даје финансијска подршка од 8,4 милиона евра.

Он је рекао да је Влада, уважавајући стратешке научне и технолошке приоритете, покренула и пројекте конструкције научно-технолошких паркова у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.

Према његовим речима, за побољшање конкурентности једнако је важно и поштовање права интелектуалне својине.

Подаци које је недавно објавио Републички завод за статистику, како је подсетио, говоре о томе да у Србији рачунар има 52 одсто домаћинстава, а у Европи 71 одсто.

Такође, у нашој земљу интернет употребљава 41 одсто домаћинстава за разлику од европских 65 одсто, навео је он, уз напомену да трећина становништва у Србији има приступ широкопојасном интернету у односу на 56 одсто у ЕУ.

Ђелић је изразио и незадовољство тиме што је наша земља по мерилима Светског економског форума у погледу позиције технолошке припремљености нације пала са 57. на 71. место.

Регионални директор технолошког сегмента Мајкрософта Дејан Цветковић истакао је да се конкурентност сваке земље у свету мери директном применом заштите интелектуалне својине.

Јавни сектор легализацијом софтвера шаље снажну поруку домаћим фирмама да улажу у развој, при чему се истовремено стимулише и долазак страних компанија, закључио је Цветковић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs