Београд, 18. октобар 2011. године – Министар за људска и мањинска права, државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић рекао је данас да је сврха усвајања Предлога националне стратегије заштите и спасавања у ванредним ситуацијама заштита живота, здравља и имовине грађана, животне средине, као и културног наслеђа Србије.
Марковић је, образлажући посланицима у Дому Народне скупштине поменути документ, истакао да он обухвата системе превенције, ублажавања, заштите, спасавања и одбране.
Предлог ове стратегије, како је истакао, у потпуности испуњава наведене захтеве, а основ за њено доношење садржан је у Закону о ванредним ситуацијама.
Он је објаснио да овај акт дефинише националне механизме координације и смернице програма за смањење катастрофа узрокованих природним појавама и опасности од несрећа, као и заштиту и санацију последица.
Према његовим речима, то подразумева успостављање институционалних, организационих и персоналних услова за спровођење заштите у ванредним ситуацијама, обезбеђење обучених кадрова, као и успостављање и оспособљавање постојећих ватрогасних и спасилачких јединица у свим местима.
Такође, како је додао, документ подразумева и развијање способности да се у случају катастрофе реагује на најбољи могући начин, укључујући и отклањање последица терористичких напада.
Марковић је објаснио да се усвајањем ове стратегије обезбеђује и испуњење препорука Европске уније за развој система националне заштите.
Он је напоменуо да ће тај документ значајно унапредити и регионалну сарадњу у области заштите и спасавања у ванредним ситуацијама.
Марковић је данас приликом образлагања Предлога закона о пребивалишту и боравишту грађана навео да се овим документом грађанима који до сада по важећем закону нису могли да пријаве пребивалиште даје могућност да то ураде.
Захваљујући базама података које се сада налазе у електронској форми, МУП поједностављује поступак пријављивања новог пребивалишта укидањем обавезе одјаве претходног пребивалишта, чиме се остварује и уштеда времена и средстава грађана, нагласио је он.
Према његовој оцени, то ће допринети квалитету постојећих база података јер важећи закон датира из времена СФРЈ.