Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Значај превентивног деловања у борби против трговине људима

Значај превентивног деловања у борби против трговине људима

Нови Сад, 18. октобар 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас у Новом Саду да је полиција од почетка године поднела 21 кривичну пријаву због трговине људима.


Дачић је на конференцији поводом Европског дана борбе против трговине људима истакао да је ухапшено више од 30 извршилаца тог кривичног дела и да су идентификоване 73 жртве, од којих 23 у Војводини.

Он је упозорио на то да је трговина људима једно од најозбиљнијих кривичних дела у свету, али и изузетно профитабилан посао за починиоце, због чега је више од 60 припадника МУП-а Србије прошло озбиљну обуку за борбу против те врсте криминала.

Заменик председника Владе је навео да МУП сада много лакше може да препозна трговину људима, уз напомену да су у протеклих неколико година остварени значајни резултати на том плану.

Превентивне активности су изузетно важне јер се на тај начин шира друштвена заједница ближе упознаје с трговином људима и свим њеним последицама, саопштио је он и додао да жртве треба охрабрити да учествују у судским процесима јер често одустају због страха од суочавања са окривљенима.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер је нагласио да су према подацима Међународне организације за миграције више од 2,5 милиона људи у свету жртве трговине људима, а велики проценат чине деца.

За овај проблем је потребна глобална иницијатива која ће укључити све нивое власти, полицију и цивилне организације, истакао је Дежер и напоменуо да је ЕУ ове године године донела Директиву за сузбијање трговине људима.

Потребно је пронаћи корене тог проблема, усвојити неопходне законе и помоћи жртвама како би се лакше уклопиле у друштво, навео је он и додао да је од великог значаја боља усклађеност рада свих чинилаца у тој борби.

Дежер је упутио похвале Србији за усвајање неопходних закона и Националне стратегије за борбу против трговине људима.

Председник Скупштине АП Војводине Шандор Егереши саопштио је да је реинтеграција жртава изузетно важна и додао да је од укупног броја половина жртава идентификована у Војводини, а највећи број случајева открила је ПУ Нови Сад.

У том смислу је значајно што је при новосадском Центру за социјални рад у октобру отворено прво прихватилиште за жртве трговине људима у Србији, истакао је он.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs