Београд, 12. октобар 2011. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић оценио је данас да се у Мишљењу Европске комисије о кандидатури Србије за чланство у Европској унији препознају напори које је Србија учинила на европском путу и резултати које је постигла у реформама.
 |
Венсан Дежер и Мирко Цветковић |
Цветковић је у изјави за новинаре, након што му је шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер уручио и представио Мишљење Европске комисије, истакао да је Србија посвећена европским интеграцијама и да наставља убрзано да ради на том плану.
Председник Владе је навео да је данас посебан датум за Србију, али и за Владу Србије која је пре три и по године кренула од нуле, а у децембру очекује да Савет министара ЕУ Србији додели кандидатуру.
Дежер је нагласио да Европска комисија питање наставка дијалога са Приштином сматра статусно неутралним и додао да то није нови услов за Србију, нити има нових услова за њено приближавање ЕУ.
Он је изразио очекивање да ће дијалог Београда и Приштине ускоро бити настављен.
Европски комесар за проширење Штефан Филе саопштио је раније данас у Бриселу да је Европска комисија препоручила да се Србији додели статус кандидата за чланство у ЕУ, док ће одлука о датуму почетка преговора бити донета накнадно.
Филе је у обраћању посланицима Европског парламента рекао да Европска комисија, на основу напретка у спровођењу реформи, сарадње са Хашким трибуналом и помирења у региону, предлаже да се Србији додели статус кандидата, уз претпоставку да Београд настави дијалог са Приштином и примени до сада остварене споразуме
Европска комисија је упутила посебне похвале напорима Србије да се обрачуна са ратним злочинима, сузбије организовани криминал и унапреди сарадњу са суседима, уз констатацију да је наша земља обавила реформе у обиму који је потребан за кандидатуру.
Србија је на добром путу да довољно испуни политичке критеријуме постављене на Европском савету у Копенхагену 1993. године и услове у оквиру Процеса стабилизације и придруживања, с тим што је потребно да се настави напредак и пронађу практична решења проблема са Косовом, наводи се у Мишљењу ЕК.
Комисија је из тог разлога препоручила да преговори са Србијом започну чим она оствари даљи значајнији напредак у дијалогу са Приштином.
Србија се истовремено охрабрује да одржи замах реформи на тај начин што ће у потребној мери поштовати критеријуме за чланство, обраћајући посебну пажњу на владавину права, као и да настави са конструктивним ангажовањем у регионалној сарадњи и јачању билатералних односа са суседним земљама.
Када је реч о економским критеријумима, оцењује се да је Србија предузела важне кораке ка успостављању функционалне тржишне економије и постигла извесни степен макроекономске стабилности и поред глобалне економске и финансијске кризе, али и напомиње да су потребни даљи напори на реструктурирању привреде и побољшању пословног окружења.