Београд, 11. октобар 2011. године – Председник Владе Републике Србије и министар финансија Мирко Цветковић изјавио је данас да је Предлог ребаланса буџета за 2011. годину социјално одговоран јер обезбеђује редовна социјална давања, а наставиће и да подстиче привредни раст.
 |
Фото: rts.rs |
Цветковић је приликом образлагања овог документа у Скупштини Србије објаснио да он предвиђа смањење јавне потрошње са 45,5 на 43,8 одсто бруто домаћег производа (БДП).
Он је подсетио на то да је Влада предложила ребаланс буџета у складу са фискалним правилима и у договору са Међународним монетарним фондом (ММФ), који је 29. септембра нашој земљи одобрио нови аранжман из предострожности.
Председник Владе је навео да је приходна страна буџета остала практично иста и да износи око 707 милијарди динара, док су расходи планирани на приближно 850 милијарди динара, при чему је предвиђени дефицит око 143 милијарди динара.
Цветковић је указао на то да је на расходној страни буџета највише средстава, 39,4 одсто, предвиђено за социјална давања, док ће за администрацију бити издвојено 3,7 одсто.
Он је истакао да ће ребаланс буџета омогућити редовне исплате плата и пензија.
Ребаланс је, како је навео, уследио и због процене да ће раст привреде до краја године бити нешто нижи од планираног и да ће износити два одсто, имајући у виду надолазећу светску кризу и самим тим очекивано мање приходе државне касе.
Према његовим речима, ребалансом су предвиђени издаци за подстицаје привреди и пољопривреди, што значи да ће бити повећани капитални издаци буџета.
Председник Владе је указао на то да политика привлачења страних инвестиција већ другу годину даје резултате, при чему је истакао да је Србија регионални лидер по привлачењу страних инвестиција у региону.
Цветковић је напоменуо да ће Влада обезбедити средства за подстицаје малим и средњим предузећима у износу од 250 милиона евра и најавио да се до краја године планира оснивање Развојне банке.
Влада ће, како је нагласио, искористити све расположиве ресурсе да би искоренила црно тржиште рада.
Цветковић је најавио и да ће изменама закона о порезу на имовину пореска оптерећења на имовину у 2012. бити на нивоу из ове године, односно неће се повећавати.
Говорећи о изменама закона о јавном дугу, он је рекао да ће се тиме омогућити дугорочно задуживање локалних самоуправа за финансирање инфраструктурних пројеката, уз обавезу да о задуживањима редовно извештавају Министарство финансија.