Бањалука, 26. септембар 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и министар унутрашњих послова Републике Српске Станислав Чађо потписали су данас у Бањалуци Меморандум о јачању полицијске сарадње између два министарства.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је том приликом истакао да је изградња добрих односа са Републиком Српском витални интерес Србије, при чему је указао на то да је наша земља гарант Дејтонског споразума, који омогућава потписивање поменутог меморандума.
Он је нагласио да је досадашња сарадња полиција Србије и Републике Српске била на високом нивоу, уз напомену да она не проистиче из политичких, већ из дневних и оперативних потреба које имају две полиције.
Два министарства сарађују по свим важнијим питањима, објаснио је заменик председника Владе и додао да ће у наредном периоду сарадња сигурно бити унапређена.
Чађо је саопштио да је са Дачићем разговарао и о истрагама које се односе на продају пословних простора и имовине Републике Српске у Србији, али и земљама региона, при чему је указао на то да се ускоро очекују конкретни резултати тих истрага.
Председник Владе Републике Српске Александар Џомбић, који је присуствовао потписивању поменутог документа, оценио је да су унапређење борбе против криминала и корупције и повећан степен безбедности резултати добре сарадње два министарстава.
Џомбић је нагласио да је то у интересу свих грађана Србије и Републике Српске, као и читавог региона, уз напомену да је потребно остварити што бољу сарадњу у безбедносном смислу.
Он је најавио да би у наредних неколико месеци требало да буде одржана друга заједничка седница влада Србије и Републике Српске.
Потписивању овог меморандума присуствовали су и директори полиција Србије и Републике Српске Милорад Вељовић и Гојко Васић.
Овај документ је потписан у складу са Споразумом о специјалним и паралелним везама Србије и Републике Српске.
Он предвиђа унапређење сарадње надлежних полицијских служби у борби против организованог криминала, сарадњу у области европских интеграција, научну и техничку подршку, као и размену информација и најбољих пракси.