Београд/Јекатеринбург, 22. септембар 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић састао се данас у Јекатеринбургу са секретаром Савета безбедности Русије Николајем Патрушевим.
Дачић и Патрушев су разговарали о сарадњи Србије и Руске Федерације у области безбедности, као и о општој политичкој и економској сарадњи.
Дачић у Јекатеринбургу учествује на Другом међународном састанку високих представника задужених за питања безбедности.
Он је у обраћању учесницима скупа подсетио на то да је у протеклом периоду у нашој земљи донет већи број стратегија које третирају проблематику информационе безбедности.
Према његовим речима, то су, пре свега, Стратегија развоја информационог друштва до 2020. године, која заједно са Стратегијом развоја електронских комуникација у Републици Србији од 2010. до 2020. године чини Дигиталну агенду за нашу земљу.
Заменик председника Владе је прецизирао да је у последњих пет година откривено укупно 4.570 кривичних дела високотехнолошког криминала, међу којима је 59 кривичних дела против безбедности рачунарских података.
Ова група кривичних дела, како је истакао, представља посебан изазов за МУП Србије, с обзиром на то да је то министарство у процесу техничког опремања и формирања стручне кадровске базе.
Борба против високотехнолошког криминала данас је један од приоритетних задатака Министарства унутрашњих послова Републике Србије, поновио је Дачић.
Такође, како је навео, за нашу земљу од посебног значаја је и потписивање Споразума о стратешкој сарадњи са Европолом 2008.
године.
Он је објаснио да је на тај начин створен правни оквир за даље јачање сарадње Србије са свим земљама чланицама Европола у борби против тероризма, организованог и других тежих облика међународног криминала, посебно путем размене стратешких и техничких информација.
Према његовим речима, МУП Србије континуирано предузима активности у складу са стратегијама на плану развоја информационе безбедности у земљи и иностранству, пратећи корак са новим информационим задацима и методологијама издавањем биометријских личних докумената и поседовањем и коришћењем посебног ТЕТРА информационог система.
У оквиру новоформираног Регионалног центра за борбу против организованог криминала са Републиком Хрватском успостављена је и заштићена конференцијска видео-веза за потребе размене оперативних информација и друге видове непосредне сарадње, подсетио је Дачић.
Према његовој оцени, предузимају се енергични кораци на развоју и унапређењу свих видова међународне полицијске сарадње на плану информационе безбедности држава.
Њихов циљ јесте очување информационе безбедности као битног елемента националне, а самим тим и међународне безбедности, указао је он и поручио да је заједнички приступ борби против свих облика њеног угрожавања императив.
Ефикасна превенција и борба против високотехнолошког криминала, како је објаснио, захтева међународни координирани приступ на различитим нивоима како би се постигао функционални модел истраге компјутерског инцидента.
Србија ће и даље инсистирати на јачању и развоју свих видова међународне полицијске сарадње, са посебним акцентом на развоју сарадње на очувању информационе безбедности земаља, закључио је Дачић.