Београд, 22. септембар 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић разговарао је данас са председником Европског завода за патенте Беноа Батистелијем о свим могућностима које су за Србију отворене од када је у октобру 2010. године постала члан Европског завода за патенте.
 |
Беноа Батистели и Божидар Ђелић |
Ђелић је навео да је заштита интелектуалне својине неопходан предуслов за привлачење технолошких компанија, које и производе интелектуалну својину.
Он је истакао да је у нашој земљи у протекле две године у овој области урађено много на усаглашавању законске регулативе са европским стандардима, што је и резултирало чланством у Европском заводу за патенте.
Потпредседник Владе је као наредни важан корак навео потребу да се компанијама помогне у проналажењу и дефинисању онога што може бити патентирано и да се омогући бржи трансфер знања и технологија у конкретне производе и услуге.
Ђелић је подсетио на напоре које Србија чини како би се оријентисала ка економији заснованој на знању кроз инвестиције у научну и технолошку инфраструктуру, повећање броја финансираних истраживача за 33 одсто и оснивање Фонда за иновациону делатност.
Према његовим речима, максималан ефекат ових инвестиција остварив је једино кроз заштиту интелектуалне својине.
Батистели је нагласио да је досадашње искуство показало да су све земље најпре постале чланице Европског завода за патенте, па онда чланице ЕУ.
Он је додао да чланство у овој организацији даје јасан знак инвеститорима да је Србија достигла неопходне стандарде у области патената.
Европски завод за патенте активно ће учествовати у институцијалном и стручном унапређењу рада Завода за интелектуалну својину, унапређењу рада центара за трансфер технологија и информисање јавности, као и у јачању научне и стручне заједнице и компанија о овој тематици, пренео је Батистели.
Такође, он је напоменуо да је најављено скоро увођење јединственог патента на нивоу скоро целе ЕУ, чиме ће се за 70 одсто смањити трошкови патентирања.