Београд, 19. септембар 2011. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић навео је данас да Србија није у обавези да по сваку цену мења Закон о раду, уз напомену да ће тај акт бити измењен само у случају да у вези с тим буде постигнута сагласност свих социјалних партнера.
Љајић је на конференцији за новинаре, одржаној након 45. редовне седнице Социјално-економског савета Републике Србије, истакао да је током недавне посете мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) било речи о изменама поменутог закона, при чему је преузета обавеза да се до краја октобра изнесу предлози.
Министар је указао на то да ће уколико око тих предлога буде постигнута сагласност свих социјалних партнера на наредној седници Социјално-економског савета измене и допуне Закона о раду ући у редовну процедуру усвајања.
Србија није у обавези да по сваку цену изврши измене и допуне овог закона, нагласио је он и додао да је у јавности било одређених нејасноћа које се тичу отпремнина и рада на одређено време.
Љајић је истакао да ММФ није тражио да се укину отпремнине, а тема о којој се разговарало односи се на спречавање могућности да неко по истом основу добије два пута отпремнину.
Према његовим речима, тежи се ка томе да се пре свега заштите буџет и порески обвезници, као и да се неутралишу различите нелогичности.
Отпремнине остају, како је навео, стечено право радника и о томе ће бити речи и на наредној седници Социјално-економског савета.
Он је рекао да ће се једна од измењених одредби односити на рад на одређено време, с обзиром на то да је ММФ приликом боравка у Београду предложио да тај рад уместо годину дана траје три године.