Београд, 13. септембар 2011. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да ће усвајањем предложеног закона о парничном поступку Србија испунити једну од обавеза у процесу стицања статуса кандидата за чланство у Европској унији.
Маловић је, образлажући Предлог закона о парничном поступку у Скупштини Србије, истакла да ће усвајањем тог акта бити створене нормативне претпоставке за ефикаснији парнични поступак, који ће омогућити бољу судску заштиту у грађанској материји.
Према њеним речима, предложени закон је један од најважнијих закона за грађане Србије, будући да се највећи број судских поступака односи на парничне поступке, као и да је неефикасност судова била основни разлог због којег су се грађани обраћали Европском суду за људска права у Стразбуру.
Министар је истакла да ће тај акт, такође, допринети ефикаснијим и економичнијим поступцима пред судовима и правној сигурности свих субјеката.
Предложени закон, како је указала, посебну пажњу посвећује начелу суђења у разумном року, па је тако предвиђено да суд на почетку парничног поступка, заједно са странкама, одређује временски оквир за предузимање парничних радњи.
Суд и странке ће бити дужни да се придржавају утврђеног временског оквира, а рочиште може да буде одложено изузетно и то само због извођења доказа или спречености судије, објаснила је Маловић.
Једна од новина, додала је она, предвидја да правоснажна одлука кривичног суда у парници не производи правно дејство према лицу које није имало могућност или права да учествује у кривичном поступку у коме је та одлука донета.