Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Србија има пун капацитет за почетак преговора за чланство у ЕУ

Србија има пун капацитет за почетак преговора за чланство у ЕУ

Београд, 9. септембар 2011. године – Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да је Србија на путу ка Европској унији учинила све да дође до преговора за чланство и да на том путу не очекује привилегије нити олакшице већ да буде третирана као и друге земље које претендују на чланство у Унији.


Тадић је, отварајући први Форум Србија–ЕУ “Превазилажење кризе, пут ка ЕУ”, рекао да Србија очекује скоро добијање статуса кандидата за чланство у Унији и датум за почетак преговора, иако је свесна и могућности другачијег исхода.

У процесу европских интеграција Србија не сме бити суочена са посебним условима, поручио је председник Србије и нагласио да наша земља поседује пун капацитет за почетак преговора о чланству у ЕУ.

Србија је на путу ка ЕУ учинила све да дође до преговора са Унијом и очекује да у процесу европских интеграција буде третирана као и друге земље које претендују на чланство у Унији, поручио је Тадић.

Он је изразио наду да ће ЕУ препознати напоре које Србија чини у процесу реформи, као и њену улогу гаранта стабилности и сарадње у региону југоисточне Европе.

Заустављање или успорење проширења Уније погодило би грађане Србије, али и интересе ЕУ, будући да је политичка и економска стабилност западног Балкана интерес читаве Европе, рекао је председник Србије.

Тадић је указао на то да Србија поседује политичку вољу и административне капацитете за испуњење свих Копенхашких критеријума и убрзано приближавање ЕУ, али да се неће зарад добијања статуса кандидата одрећи тражења праведног решења за Косово и Метохију.

Нико не мора да убеђује Србију да је проблем Косова и Метохије потребно решити пре уласка у ЕУ. Ми желимо да га решимо јер оптерећује животе наших људи и функционисање наше државе и ми то чинимо на начин који приличи демократским земљама, истакао је председник Србије

Проблем Космета, како је нагласио, мора бити решен компромисом, а не тако да једна страна добије све а да друга изгуби, а решења не може бити уколико се унилатерализам и сила једне стране стимулишу и награђују.

Он је објаснио да компромисно решење за Космет мора имати четири елемента – тражење оптималне опције за север Косова, гаранцију сигурности за Србе у енклавама, регулисање статуса најзначајнијих споменика српске културе и статуса имовине Срба и државе Србије на Косову.

Ако дође до новог покушаја да се насилно мења ситуација на терену, последице могу бити веома тешке и у том смислу не могу искључити могућност да оне изазову ново померање становништва и егзодус, упозорио је председник Србије.

Тадић је поручио да Србија жели да настави политику тражења мирољубивог решења кроз конкретни дијалог са Приштином и да има најконструктивнију могућу улогу у том процесу.

Он је подсетио на то да је наша земља након петооктобарских демократских промена настојала да развија најбоље односе са Унијом и земљама региона и учврсти мир и стабилност у региону.

Тадић је навео да је у циљу регионалног помирења, посећивао стратишта припадника свих народа који су страдали у сукобима у бившој Југославији и додао да је Србија са истим циљем успешно окончала сарадњу са Хашким трибуналом.

Председник Србије је поручио да би решавање питања несталих и повратак избеглих био још један суштински корак ка помирењу у региону.

Он је, међутим, истакао да овакав приступ очекује и од других земаља региона, али и подршку међународне заједнице и још једном затражио предузимање независне истраге под окриљем УН поводом извештаја известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговни људским органима на Косову.

Председник Србије је закључио да је одржавање овог форума од изузетног значаја и представља потврду европске Србије.

Председник Европског савета Херман Ван Ромпеј поручио је у обраћању учесницима Форума да је будућност Србије у ЕУ, при чему је саопштио да је Србија постигла изванредан напредак на путу европских интеграција у последње три године и да је важно да остане привржена европским циљевима.

Проширење ЕУ биће засновано на успеху кандидата и неће бити пречица код Копенхашких критеријума, рекао је он и додао да одлука о кандидатури захтева консензус 27 влада, парламената и јавног мњења тих држава.

Председник Европског савета је навео да ће стање односа Београда и Приштине бити један од кључних фактора када се буде одлучивало о кандидатури Србије за чланство у Унију.

Према његовим речима, једнострани потези су опасни и они се спречавају дијалогом и преговорима, као и креативном дипломатијом и тај процес захтева компромис обе стране.

Форум Србија–ЕУ "Превазилажење кризе, пут ка Европској унији“ одржава се у организацији Кабинета потпредседника Владе Републике Србије за европске интеграције Божидара Ђелића и под покровитељством председника Републике Србије Бориса Тадића.

Овај форум је окупио више од 400 министара, интелектуалаца, представника невладиног сектора и новинара из више земаља ЕУ и региона.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs