Београд, 8. септембар 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изразио је данас очекивање да ће Европска унија (ЕУ) ове године позитивно одговорити на захтев Србије за добијање статуса кандидата за чланство у Унији.
Ђелић је у интервјуу за агенцију Танјуг оценио да ће
Форум Србија – ЕУ, који Влада Србије организује сутра у Београду, бити прилика да се европским партнерима још једном покаже напредак наше земље начињен на том путу.
Потпредседник Владе је подсетио на то да ће Европска комисија објавити своје мишљење о напретку Србије 12. октобра.
Пред Србијом је да заврши започети посао – да усвоји закон о реституцији и закон о јавној својини, да пружи додатни доказ да предано ради на сузбијању корупције и организованог криминала и да реши одређена питања која су покренуту у дијалогу са Приштином, рекао је Ђелић.
Он је подсетио на то да је процес ратификације Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) у току и да само мали број земаља није завршио тај посао.
Ђелић је истакао да је Ирска током лета ратификовала ССП и навео да постоје земље попут Француске које су одавно у овом процесу, али и оне друге у специфичним околностима, као што је Белгија, која је у поступку ратификације али има техничку владу.
Према његовом речима, Литванија је обећала да ће на јесен завршити тај процес, а Румунија треба ово питање да стави на дневни ред Парламента.
Овај процес је подстакнут тек у јуну прошле године и за нешто више од годину дана приближно 20 земаља је ратификовало тај споразум, нагласио је потпредседник Владе и оценио да је то велики успех и показује да Србија ужива веома дубоку подршку за њене следеће кораке ка ЕУ.
Он је подсетио на то да су Хашки услови испуњени, а када се средином септембра усвоје закони о реституцији и јавној својини заокружиће се Акциони план и видеће се да је Србија спремна да пружи конструктивни допринос дијалогу.
Потпредседник Владе је истакао да су то снажни аргументи наше земље који би требало да буду препознати у мишљењу Евроспке комисије, а после и у конкретним одлукама земља чланица ЕУ у децембру.